Kurti didelius stebuklus
„Svarbiausia, neprarasti vilties ir nenuleisti rankų“, – kalbėdama itin jautria – vaisingumo – tema sako medicinos centrų „Northway“ Vilniuje ir Kaune gydytoja akušerė-ginekologė, vaisingumo specialistė Elina Žurman. Gydytoja džiaugiasi magiška galimybe padėti sukurti gyvybę ir gausėjančiais sėkmės atvejais.
Kuo Jus patraukė vaisingumo sritis?
Augau medikų šeimoje, tad gydytojo profesiją pažinau iš arti. Kai ankstyvoje paauglystėje atsirado žurnalas, kuriame buvo ginekologės Vaivos puslapis, man tai tapo įdomiausia žurnalo dalimi. Su nekantrumu laukdavau kiekvieno naujo numerio ir pirmiausia skaitydavau būtent tą puslapį. Kartais net po kelis kartus. Reprodukcinė moters sveikata man buvo itin įdomi sritis, tad jau mokykloje žinojau, kad noriu būti ginekologė. Antraisiais rezidentūros metais supratau, kad noriu dirbti vaisingumo srityje. Mane traukė ypatingas šios srities subtilumas ir sudėtingumas. Magiška galimybė pasitelkus mokslą už moters kūno ribų sukurti naują gyvybę. Mano nuomone, tai labai „šviesi“ specialybė. Nuostabu padėti porai susilaukti vaikelio.
Kaip vertinate pagalbinio apvaisinimo situaciją Lietuvoje? Kaip pakito visuomenės ir besikreipiančių porų požiūris?
Nevaisingumo situacija Lietuvoje artima pasaulinei statistikai: su iššūkiais susiduria apie 10–15 proc. porų, t. y. maždaug kas šešta pora. Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas pora, laikoma nevaisinga, pradedama tirti bei gydyti, jei, moteris, turėdama reguliarius lytinius santykius be jokios apsaugos, per 12 mėnesių nepastoja. Daugėjant tinkamos informacijos nevaisingumo tema, daugelis jaunų porų kreipiasi laiku, visgi pasitaiko atvejų, kai kreipiamasi po 7–8 ir net daugiau metų nepastojimo arba tada, kai moteris perkopia keturiasdešimtmetį. Anksčiau konsultacijoje dažniau matydavau vienas moteris ir reikėdavo gerokai pasistengti įtikinti ištirti ir partnerį. Džiugu, kad dabar vis dažniau į pirminę nevaisingumo konsultaciją pora atvyksta drauge.
Su kokiomis pacientų nuostatomis tenka susidurti?
Neretai į konsultaciją atėjusi moteris sako, kad partneris jau turi vaiką iš ankstesnės partnerystės, tad dėl nepastojimo greičiausiai „kalta“ ji, tačiau toks požiūris nėra teisingas. Pokyčiai vyro spermoje, kaip ir reprodukcinėje moters sistemoje, gali atsirasti su laiku, todėl esant nevaisingumui būtina tirti porą nepriklausomai nuo to, ar kažkuris iš partnerių jau susilaukė vaikų praeityje.
Kaip galima pagelbėti porai susilaukti vaikų?
Dažnai nevaisingumo gydymas siejamas tik su pagalbiniu apvaisinimu mėgintuvėlyje, tačiau tai –netiesa. Esant ovuliacijos sutrikimų, hormonų disbalansui, nežymiems pakitimams spermogramoje, gali užtekti ir paprastesnių sprendimų. Kartais užtenka tik gyvenimo būdo, antsvorio korekcijos ar lėtinio streso suvaldymo. Dažnai, subalansavus hormonus, išgydžius infekciją ar medikamentais sukėlus ovuliaciją, moteriai pavyksta pastoti. Žinoma, esant sudėtingesniems atvejams (moters kiaušintakių patologijai, sunkiems, nekoreguotiniems spermos pakitimams, specifinėms psichofiziologinėms problemoms, kai pora negali turėti kokybiškų lytinių santykių), pagalbiniai apvaisinimo būdai tampa vienintele išeitimi.
Kokie žingsniai svarbiausi ir veda sėkmingo rezultato link?
Gydant nevaisingumą reikia kompleksinio požiūrio. Gydytojas ir pacientai turi dirbti komandoje, išvien, tai tikrai nėra tik ginekologo-nevaisingumo gydymo specialisto solo partija. Dažnai procese dalyvauja ir kolegos endokrinologai, urologai, andrologai, dietologai ir net psichologai ar akupunktūros specialistai. Kai nevaisingumo gydymui prireikia pagalbinio apvaisinimo procedūrų, ypatinga svarba teikiama embriologų darbui, pažangioms laboratorijos galimybėms. Svarbus ir profesionalių slaugytojų indėlis.
Džiaugiuosi, kad mūsų vaisingumo centrai, kalbant apie naujausias nevaisingumo ištyrimo ir gydymo galimybes, eina koja kojon su pasaulyje lyderiaujančiomis klinikomis. Su kolegomis nuolat tobuliname žinias pasauliniuose kongresuose, tad galime pasiūlyti įvairų ir individualizuotą tikslinių paslaugų spektrą. Pavyzdžiui, esant pasikartojantiems nesėkmės atvejams, galime poroms pasiūlyti embrionų genetinio ištyrimo galimybes, embrionų sąveikos su moters gimdos gleivine, implantacijos lango tyrimus.
Kokių naujienų pastebite šioje srityje?
Šiuo metu pasaulyje labai daug kalbama apie moters gimdos mikrofloros svarbą. Džiaugiuosi, kad mes vieninteliai Lietuvoje pradėjome taikyti moters mikrobiomo tyrimą, pirmieji šalyje pradėjome taikyti IVM (kiaušialąsčių auginimo ir brandinimo mėgintuvėlyje) būdą. Daug dėmesio skiriame vyresnio reprodukcinio amžiaus pacientėms ir moterims, kurioms kiaušidžių rezervas išseko anksčiau. Joms galime pasiūlyti kiaušidžių atjauninimo PRP (trombocitais papildytos plazmos) procedūrą, esant reikalui, specifinius medikamentus, dvigubos stimuliacijos protokolą. Nemažai dėmesio skiriame ir vyrų nevaisingumo ištyrimo bei gydymo metodams. Kai susiduriame su nekoreguotinu moters kiaušidžių rezervo išsekimu ar esant negrįžtamiems vyro spermos pokyčiams, galime pasiūlyti donorinių ląstelių banko galimybę. Visi šie būdai leidžia padėti daugiau porų.
Koks gydytojo vaidmuo kalbant apie pacientų emocinę būklę gydymo metu?
Lėtinis nuovargis, stresas, baimė, slogi emocinė būsena turi tiesioginę įtaką nevaisingumui. Tai labai skaudi, intymi, jautri tema, tad liūdesį, ašaras, depresyvias nuotaikas, deja, stebiu dažnai. Išreikšta empatija ir palaikymas pirminės konsultacijos metu – labai svarbu. Nemažai bendrauju
su pacientais, stengiuosi išsklaidyti jų baimes, atsakyti į klausimus, suteikti vilties ir padrąsinti. Dažnai prašau moterų emociškai „paleisti“ situaciją, nežiūrėti į tai kaip į egzaminą, kiek įmanoma, atsipalaiduoti ir pasitikėti. Ir ta pagalba nesibaigia uždarius kabineto duris. Mano pacientės žino, kad, esant ekstrinei situacijai, gali su manimi susisiekti ir vakarais ar savaitgalį. Manau, tai suteikia joms saugumo jausmą.
Koks sėkmės atvejis Jums įstrigo labiausiai?
Labiausiai džiugina tai, kad sėkmės atvejų apskritai daugėja. Neseniai kreipėsi jauna pora, kurios moters kiaušidžių rezervas buvo labai žemas. Praeityje kitose gydymo įstaigose jai buvo atliktos sudėtingos pagalbinio apvaisinimo procedūros, tačiau norimo rezultato vis tiek nepavyko pasiekti. Pritaikius kiaušidžių atjauninimo PRP procedūrą, vėliau – specifinius medikamentus bei dvigubos stimuliacijos metodą, pagaliau jai pavyko pastoti. Šiems pacientams tai – didelis stebuklas. Šiuo metu moters nėštumas jau perkopė į antrą pusę, labai tikiuosi netolimoje ateityje sulaukti gražios mažylės nuotraukos.
Ši sritis, kaip minėjote, – itin jautri ir intymi. Kaip pavyksta nesinešti visų atvejų namo? Kaip Jūs atsipalaiduojate?
Nemeluosiu, atsiriboti pavyksta ne visada. Kartais jau grįžusi namo vis dar mąstau, ką dar būtų galima padaryti, laukiu žinių iš pacienčių. Dėl savo ramybės svarbu padaryti viską, kas nuo tavęs priklauso. Tik reikia nepamiršti, kad nesvarbu, kaip stipriai pažengusi medicina ir kiek pastangų įdėjai, vis tiek ne viskas mūsų rankose. Kartais tiesiog turi situaciją „paleisti“.
Laisvalaikį stengiuosi leisti su šeima ir artimaisiais. Mėgstu poilsį gamtoje. Dažnai pasivaikštome miške. Labai mėgstu Lietuvos pajūrį. Ypatingus jausmus jaučiu Nidai, jos išskirtinei gamtai ir ramybei. Dažnai ten nuvažiuojame ne sezono metu, tuomet labiausiai pavyksta pailsėti. Nemažai dėmesio skiriu sveikatai. Rytą pradedu mankšta, kvėpavimo pratimais ir kontrastiniu dušu. Domiuosi mados istorija, tendencijomis. Man svarbu preciziškumas, dėmesys detalėms, tuo vadovaujuosi aprangoje, aplinkoje ir, žinoma, profesinėje srityje.
Ką patartumėte poroms, kurioms nepavyksta susilaukti taip norimo vaikelio?
Svarbiausia, neprarasti vilties ir nenuleisti rankų. Nesivadovaukite prietarais, neužsiimkite savigyda, nebijokite ir laiku kreipkitės į vaisingumo specialistą. Neužsisklęskite savyje, būkite atviri pagalbai. Dažnai neįmanomai atrodantys dalykai yra pasiekiami. Tik reikia tuo tikėti.