M. Palaikytė: kad ir kiek mus girtų kiti, nesijausime gražūs tol, kol patys nepatikėsime
„Nėra jokių su grožiu susijusių būtinybių“, – sako mados tendencijų analitikė, mados ir stiliaus konsultantė, lektorė, publicistė Marija Palaikytė ir atvirai, su jai būdingu įžvalgumu ir humoru dalijasi savo požiūriu į grožį, standartus ir kosmetiką.
Į ką pirmiausia atkreipiate dėmesį, pamačiusi žavią moterį? Kokia moteris Jums atrodo graži?
Mane žavi savitumas ir vidinė elegancija. Grožis – pati subjektyviausia ir nepastoviausia sąvoka. Aš esu už įvairovę plačiąja prasme ir neabejoju, kad stilius nepriklauso nei nuo lyties, nei nuo amžiaus ar kūno proporcijų ir tuo labiau ne nuo kokių nors dirbtinai primestų grožio standartų. Žavesys yra tarsi iš vidaus sklindantis švytėjimas, laikysena, pozityvi ir atvira mąstysena, taktiškas elgesys, žinios, pomėgiai bei pasiekimai ir tik vėliau visą šį asmenybės paketą iliustruojanti dar ir harmoninga individuali išorė. Aš už įvairovę ir harmoniją tarp vidaus ir išorės.
Kada jaučiatės pati sau gražiausia?
Tuomet, kai esu pailsėjusi ir / ar įkvėpta. Taigi, labai dažnai (šypsosi). Neabejoju, kad labai svarbu gebėti priimti ir pamilti save. Tam reikia nustoti nuolat koncentruotis į trūkumus ir tų trūkumų maskavimo būdus. Man bet koks kūnas neturi trūkumų – tik istoriją, duomenis ir savitumą. Tad atraskime, kas mums mumyse patinka labiausiai, išryškinkime tai ir nuolat jauskimės gražūs. O tuomet jau pasirūpinkime poilsiu, gerkime daug vandens ir nuosekliai naudokime patikimus grožio produktus. Neabejoju, kad nuoseklumas yra raktas į sėkmę tiek gyvenime, tiek besirūpinant grožiu. Apskritai, rūpintis išore joks ne paviršutiniškumas, juk mūsų kūnas – neišvengiamas gyvenimo palydovas, tad vertinkime sveikatą ir individualų savitą grožį.
Ar ilgainiui keitėsi Jūsų požiūris į grožį, kosmetiką ir net pačią save?
Per savo gyvenimą mačiau net 4 radikalius „tobulo grožio“ standartų pasikeitimus. Kai buvau vaikas ir paauglė, patekau į toksiško lieknumo laiką. Tuomet buvo šlovinamas vadinamasis „heroin chic“ grožis… Be abejo, į šią tendenciją nepataikiau, nes nuo mažens buvau išraiškingesnių formų. Tuomet buvo Victoria’s Secret laikas, kai „angelais“ vadinome it vieno kirpimo, vieno ūgio, vieno sudėjimo, bet jau seksualiai moteriškesnių, atletiškų kūno proporcijų moteris. 10 mln. žiūrovų žiūrėdavo kasmetį VS šou tiesiogiai, o ištisa karta spraudėsi į jų apatinius, tikėdamasi priartėti prie „angeliško grožio“ standarto. Tada atėjo „Kardashian“ laikotarpis ir maksimaliai išdidinti klubai, sėdmenys, krūtys, lūpos ir t. t. Vėlgi nei ten, nei ten netikau.
Ir štai pagaliau – įvairovės periodo pradžia!
Jeigu kaskart būčiau bandžiusi adaptuoti savo kūną pagal laikotarpio tendencijas, nežinia kur šios „rekonstrukcijos“ būtų mane nuvedusios. O yra tokių, kurie bando. Deja. Mano akimis, gyvename pačiu geriausiu laiku, kai pagaliau pradedame priimti įvairovę. Tiek įvairovę aplink mus, tiek neišvengiamą mūsų pačių kūno kaitą, priklausomai nuo individualių patirčių ir bėgančio laiko. Didžiuojuosi, kad sugebėjau išlikti savimi net tuomet, kai kitiems atrodė, kad turėčiau keistis. Keistis dėl vyraujančio bendro standarto ir aistros madai bei profesinės karjeros mados srityje. Dėl to viena pagrindinių mano profesinių misijų yra kalbėti apie grožio (r)evoliuciją, apie tai, kad mada ir stilius yra VISIEMS. Ir kad ne mes turime keistis dėl mados, o pati mada yra skirta mums.
Kam skiriate daugiausia dėmesio, laiko ir pinigų?
Viskas prasideda nuo gražios odos, prižiūrėtų plaukų. Man tai siekiamybė, tad visų pirma stengiuosi kuo mažiau juos žaloti: vengiu perteklinės saulės, nuolatinio plaukų tiesinimo, garbanojimo ir pan. Kalbant apie kosmetiką – stengiuosi aklai neeksperimentuoti ir neabejoju, kad lemiamas faktorius yra disciplina bei nuoseklumas tuos produktus naudojant.
Kaip renkatės kosmetiką? Pasikliaujate specialistais ar savimi?
Nesirenku aklai ar tik vadovaudamasi reklama ar mada. Neabejoju, kad kiekvienas žmogus yra individualus, tad visada kreipiuosi į patikimus specialistus, kurių stengiuosi per dažnai nekeisti (šypsosi). Be to, man svarbi ir prekės ženklo filosofija, vertybės. Prioretizuoju atsakingą verslą, saugius, tvaresnius sprendimus.
Be kokio kosmetikos produkto neišsiverstumėte nė dienos?
Man svarbiausia odos drėkinimas – renkuosi Sothys drėkinamosios linijos produkciją. Nebeįsivaizduoju savo plaukų kasdienybės be Celemi lietuvių kurtos kosmetikos, kuri man vienareikšmiškai yra prioritetinė. Žaviuosi ne tik išskirtine šio ženklo kokybe, bet ir filosofija.
Ar mėgstate makiažą? Kaip manote, jis paslepia ar paryškina moterį? Kokį dekoratyvinės kosmetikos produktą mėgstate labiausiai?
Žaviuosi makiažo galia ir tuo, kaip galime kurti ypatingų progų įvaizdžius ne tik drabužiais, bet ir makiažu, šukuosenomis. Skoningas ir laukui bei vietai tinkamas makiažas gali būti galingas ginklas. Visgi, labai svarbu, kad jis tiktų konkrečiai moteriai ir pati moteris jaustųsi puikiai.
Aš pati labai mėgstu bruožus paryškinti makiažu. Bet atsakingai renkuosi ryškumą, priklausomai nuo progos ir paros meto. Lygiai taip pat ir dėl kvepinimosi etikos. Viskam savas laikas. Užgožti gali tiek netinkama apranga, tiek netinkamas makiažas. Akis mėgstu paryškinti kontūru ir blakstienų tušu, antakius – pieštuku, odą padengti lengva pudra, šiek tiek pakontūruoti, paryškinti skruostus ir galiausiai pasidažyti lūpų blizgiu.
Ar mėgstate profesionalias grožio procedūras? Kokia procedūra Jūsų mėgstamiausia?
Labai mėgstu įvairius kūno masažus ir veido procedūras. Labai svarbu nepamiršti, kad dėmesys svarbus ne tik veidui, bet ir kaklo, dekoltė zonai, rankoms. O kūno procedūros man ne tik atsipalaidavimo ar grožio priemonė, bet ir pagalba atsigauti po intensyvių gyvenimo periodų.
Dažnai lankotės Italijoje, kuo italės skiriasi nuo lietuvių?
Lietuvės moterys atrodo puikiai. Tiek dėl to, kiek dėmesio skiria savo grožiui ir aprangai, tiek plačiąja prasme. Lietuviai apskritai yra nepaprastai ambicingi perfekcionistai, maksimaliai dėmesingi detalėms. Vis dėlto esminis skirtumas yra toks, kad mes vaikomės tendencijų ir pametame savitumą. Kai neturi nieko – nori to, ką turi visi. O kai turi viską, nori to, ko neturi niekas. Mūsų istorinis kontekstas padarė didelę žalą prabangos supratimui. Jeigu rankinė kainuoja 5 000 eurų ar daugiau, tačiau ją turite ne tik Jūs, bet ir visos Jūsų draugės, tai nėra prabanga.
Italija šiuo atžvilgiu gerokai pranašesnė, nes ten prabanga – turėti išskirtinius retus, bet, pavyzdžiui, vintažinius ar nišinių kūrėjų daiktus. O kalbant apie grožį, italės gyvena gyvenimą. Mėgaujasi mada, pramogomis, hobiais ir savimi, nepriklausomai nuo amžiaus. Tikiuosi, greitai ir mes išsivaduosime iš amžiaus stigmų.
Ką manote apie vadinamąsias grožio injekcijas ir plastines operacijas? Mada ar būtinybė?
Nėra jokių su grožiu susijusių būtinybių. Viskas, kas laiku ir saikingai, gali būti puiku, bet tikrai nėra ir nebus būtina. Užtat viskas, kas nesaikinga, garantuotai kuria atvirkštinį ir kartais net negrįžtamai žalingą rezultatą. Technologinės galimybės dabar yra beribės, bet saikas vis tiek yra esminis raktas į sėkmingą rezultatą.
Gal atsimenate didžiausią grožio „nelaimę“ arba „pamoką“?
Visos „nelaimės“ nutinka, kai skubotai kreipiesi į nepatikimus specialistus. Net tokia kukli procedūra kaip manikiūras gali palikti slogų įspūdį, jei atlikta neprofesionalaus meistro. Nesu patyrusi labai skaudžių nutikimų, bet esu savarankiškai „taisiusi“ makiažą ar iš naujo plovusi plaukus po nevykusio sušukavimo. Kartą teko ir ilgiau kantriai auginti plaukus po pernelyg drąsaus kirpėjo pasirodymo. Smulkmenos, bet maloniau jų išvengti, kai lankaisi pas patikimus specialistus.
Kaip manote, kokios yra didžiausios grožio pasaulio „bėdos“?
Godumas. Grožio pasaulio meistrai tarsi ir turėtų būti klientų autoritetas, deja, kartais pagrindiniu jų tikslu tampa ne kliento interesai, o pardavimo statistika. Iš kitos pusės, nuolat atsinaujinančios technologijos skatina nuolat eksperimentuoti su savo kūnu, kas kuria sunkiai prognozuojamą rezultatą ilgalaikėje perspektyvoje. Visgi didžiausia bėda – laikino grožio standarto vaikymasis, užuot puoselėjus individualumą.
Ar Jums niekada netrūko pasitikėjimo savimi? Ko palinkėtumėte toms, kurioms jo trūksta?
Žinoma, kiekvienas kartais jaučiasi pažeidžiamas. Aš – ne išimtis. Visgi, visada aiškiai supratau, kokios mano stipriosios savybės, ir net tuomet, kai suabejodavau kūno duomenims, niekada neabejojau asmenybės galimybėmis. Kad ir kiek mus girtų kiti, niekada nesijausime gražūs tol, kol tuo nepatikėsime patys ir atitinkamai, kad ir kiek mus kritikuotų kiti, būsime nepalaužiami, jei gebėsime patys save vertinti.
Grožis prasideda nuo mūsų pačių požiūrio į save. Jeigu netinka batų dydis, pasirenkame kitą dydį ir nesmerkiame savo pėdų, taigi, kodėl smerkiame kūną, jei mums netinka drabužis?
Žmogus, gebantis priimti save ir nešvaistantis laiko trūkumų paieškoms, savaime yra patrauklus ir kitiems. Ši taisyklė galioja net ir renkantis mados produktus: drabužiai mus gali įkvėpti arba slopinti. Tad rinkimės atsakingai ir ieškokime savitumo. O tuomet pasitelkime madą ar tendencijas kaip įrankį tam, kad sustiprintume pasitikėjimą savimi.