Grožis

Vaškinis kūnas – tobulybė ar saiko praradimas?

„Noriu turėti tokius bruožus, kokius matau su „Instagram“ filtru“, – matydamos nepriekaištingus veidus ir kūnus medijose dažnai prašo moterys, pravėrusios chirurgo duris. „Fi Clinica“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Karolina Venslauskaitė atvira: „Grožio kultas auga, o visuomenėje vis ryškėja nepasitenkinimas išvaizda ir tobulo kūno siekiamybė.“

„Fi Clinica“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Karolina Venslauskaitė.
„Fi Clinica“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Karolina Venslauskaitė.

Vyrauja skirtingos nuomonės

Šiandien pasitelkus medicinos inovacijas galima labai efektyviai ir greitai pasiekti norimų estetinių rezultatų. Plastinė chirurgija tampa prieinama vis didesniam skaičiui žmonių, todėl visuomenėje pastebimas susiskirstymas: kol vieni linksta prie kūno idealizavimo, kiti, pavargę nuo nepaliaujamo „tobulumo“ siekimo, siekia grįžti prie natūralumo. „Jau daug metų moters kūno idealu laikomos ilgos kojos, lieknas liemuo, išreikšta krūtinė ir sėdmenys. Veide – didelės, putlios lūpos, maža nosytė, pabrėžta apatinio žandikaulio linija ir skruostikauliai“, – apie susiformavusius stereotipus pasakoja K. Venslauskaitė ir priduria, kad išpuoselėto vaškinio kūno kultą diktuoja socialiniai tinklai ir vis populiarėjantys filtrai, akimirksniu pakeičiantys bruožus. Visgi egzistuoja ir kitoks požiūris. Jaunesnė karta dabar labiau vertina unikalumą ir išskirtinumą: įvairias kūno formas, odos atspalvius ir veido bruožus. Be to, vis labiau puoselėjama sveika gyvensena, atsispindinti ir naujuose grožio standartuose, kai vertinami natūralesni, o ne akivaizdžiai pastebimi pokyčiai. „Anksčiau pacientės prašydavo išraiškingų ir visiems pastebimų kūno formų, o šiuo metu vis dažniau sulaukiame prašymų tiesiog atkurti natūralią išvaizdą. Pavyzdžiui, sumažinti implantų dydį, iš lūpų išleisti hialuroną ar netgi atkurti buvusią nosies formą“, – pasakoja K. Venslauskaitė.

Anksčiau pacientės prašydavo išraiškingų ir visiems pastebimų kūno formų, o šiuo metu vis dažniau sulaukiame prašymų tiesiog atkurti natūralią išvaizdą.

Geriausi rezultatai – atradus balansą

Paklausta, kur slypi riba tarp rūpinimosi savimi ir saiko praradimo, gydytoja šypteli: „Gražiausiai žmogus atrodo tada, kai patinka pats sau, kai patogiai ir gerai jaučiasi savo kūne.“ Anot jos, prieš atliekant bet kokias išvaizdos korekcijas reikėtų žinoti, dėl ko jos reikalingos. Jei moteris neteko daug svorio ir jai norisi pašalinti atsiradusį odos perteklių ar atstatyti prarastą krūtinės formą, tam, kad ji jaustųsi dar labiau pasitikinti savimi, puiku. Tačiau pasitaiko atvejų, kai žmogus nori keisti išvaizdą dėl prastos psichologinės būsenos ar socialinio spaudimo, kitų žmonių nuomonės. „Rūpinimasis savo kūnu ar norėjimas būti patraukliam – sveikintina, tačiau svarbu atrasti ir išlaikyti balansą tarp tobulumo ir autentiškumo“, – pabrėžia plastikos chirurgė.

„Fi Clinica“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Karolina Venslauskaitė.

Grožio suvokimas turi sutapti

K. Venslauskaitė atkreipia dėmesį, kad dauguma moterų su akivaizdžiai „subjaurotais“ veidais – itin didelėmis lūpomis, kampuotais žandikauliais, vaškinėmis veido mimikomis, neatitinkančiomis jokių proporcijų, injekcijas atlieka ne pas licencijuotus specialistus, o pas „meistres“, kurios dažniausiai ir pačios atrodo taip pat. Tinkamai atliktos veido injekcijos yra nepastebimos, o veido bruožai atrodo natūraliai.

Padedant pacientui įgyvendinti išvaizdos pokyčius, plastinės chirurgijos specialistui reikia nemažai psichologinių žinių. „Žmonės yra labai skirtingi, kiekvienas save mato kitaip, tad turime perprasti paciento lūkesčius, norus ir emocinę būklę. Konsultacijos metu galime įvertinti visas galimybes ir numanomus rezultatus. Aš visuomet stengiuosi įsiklausyti į pacientą ir kartu rasti geriausią sprendimą. Kartais tam prireikia pakartotinių konsultacijų, kurių metu piešiame, maketuojame ir diskutuojame tam, kad atrastume bendrą galutinio rezultato viziją. Džiaugiuosi, kad klinikos „Fi Clinica“, kurioje dirbu, filosofija man yra tokia pat artima – grožis yra neatsiejamas nuo geros savijautos ir pilnatvės jausmo“, – sako plastinės chirurgijos gydytoja.

K. Venslauskaitė neslepia, kad jai ne kartą teko atsisakyti atlikti operaciją. „Dėl itin paplitusių retušuotų, stipriai idealizuotų ir nuo realybės nutolusių veido ir kūno pavyzdžių socialinėse medijose kai kurie pacientai susikuria nerealius lūkesčius. Būna net taip, kad ne pačios moterys nori savo išvaizdos pokyčių, o, pavyzdžiui, jų vyrai. Pasitaiko ir tokių pacientų, kuriems išvaizdos tobulinimas tampa savotiška priklausomybe. Dažniausiai jie jau būna apkeliavę ne vieną kliniką ir turėję daugybę intervencijų, tačiau rezultatai vis tiek jų nedžiugina. Žvelgdami į veidrodį tokie pacientai vis dar nori kažką pakeisti. Tokius pacientus labai svarbu pastebėti dar pirminės konsultacijos metu ir pabandyti atkalbėti nuo vienų ar kitų grožio procedūrų. 

Gydytojos teigimu, grožio suvokimas tarp gydytojo ir paciento turi sutapti. „Kiekvienas chirurgas turi savo grožio suvokimą ir braižą, tad tikėtina, kad ne visais atvejais jis sutaps su paciento. Planuojant bet kokį kūno pokytį, naudinga pasikonsultuoti su keliais plastinės chirurgijos specialistais, ir tik tada pasirinkti būtent tą, su kuriuo grožio vizija sutampa“, – pataria K. Venslauskaitė.

EDGARO JOCIAUS nuotraukos

Rekomenduojame