Atostogos be kavos: nuo detoksikacijos, jauninančių programų iki treniruočių skrendant
Sveikatinimosi kelionės pasaulyje išgyvena bumą – atostogų „Margaritas“ keičia glotnučiai su salierais ir artišokais.
Atostogos be kavos atrodo kaip tikras šokas? Tai dar ne viskas – atvykus į viešbutį jus pasitiks gydytojas, atliks išsamius kraujo tyrimus ir sudarys sveikų atostogų programą. Beprotiškas tempas, stresas, nuovargis žmones priverčia ieškoti atostogų, kurios keičia gyvenimą. Tų, per kurias jie galėtų ne tik atgauti jėgas, pailsėti, bet ir pataisyti sveikatą, sureguliuoti kūno svorį ir į įprastą gyvenimą grįžti sveikesniems. „L’Officiel Lithuania“ kelionių redaktorė Aja kviečia į neįprastą vietą Italijoje, kurią neseniai aplankiusi JAV megažvaigždė Oprah Winfrey pavadino geriausia sveikatinimosi patirtimi per visą gyvenimą.
Oprah efektas
Italijos turizmo rinka ošia: to, ką galėjo padaryti Oprah su 22 milijonais sekėjų „Instagram“, neatstotų jokia milijonus kainuojanti reklaminė kampanija. Oprah Koliziejuje. Oprah su itališkos duonos kepalu. Oprah SPA geria mineralinį vandenį iš čiaupo. „Mano bičiulius, užsiimančius Holivudo žvaigždžių atostogomis Italijoje, Oprah pažymėjo savo įraše iš Koliziejaus. Per naktį jų „Instagram“ paskyra tiesiog užkaito – keliasdešimt tūkstančių naujų sekėjų ir visas užsakyta iki rudens“, – pasakoja „Boutuque Travel“ įkūrėja Aja, kai mes, atskridę į Romą, važiuojame Fiuggi link.
Negirdėjote, kas yra Fiuggi? Tai kurortinis miestelis valanda kelio nuo Romos, įkurtas dar XIV amžiuje dėl čia atrasto vandens, acqua di Fiuggi, kuriuo inkstus gydė popiežius Bonifacas VII ir Mikelandželas. Bet, nelaimei, Mikelandželas, skirtingai nei Oprah, neturėjo „Instagram“. Iš kalnų ir šaltinių trykštantis vanduo jau viduramžiais buvo žinomas dėl savybių skaldyti inkstų akmenis, dabar jau ir moksliškai pagrįsta, kad jis valo inkstus ir balansuoja imuninę sistemą. Ypatingoji jo savybė – didelis magnio kiekis. Žavusis Fiuggi, pilnas nedidelių viešbutukų, turi nediduką, bet mielą istorinį centrą su bažnyčiomis, didikų rūmais, čia daug susipynusių gatvelių, aikščių, akmeninių namų, kuriuose išlikę XIII ir XIV amžiaus langai.
Kad ir kur eisite Fiuggi, ant aukštos kalvos matysite miestelio puošmeną – „Fiuggi Palazzo“ viešbutį, kurio istorija siekia daugiau nei šimtą metų. Pastatytas Art Nouveau stiliumi, jis buvo laikomas pačiu gražiausiu ir moderniausiu viešbučiu Europoje, į kurį po sėkmingų karaliaus Vittorio Emanuele III atostogų praėjusio amžiaus pradžioje veržėsi visos Europos aristokratija ir to laikotarpio įžymybės, tokios kaip Pablo Picasso. Prieš porą metų viešbutis atvėrė duris po rekonstrukcijos ir pasivadino medicininiu SPA retritu. Kai atidarome palazzo, kuris įsikūręs gaiviame 700 metrų aukštyje, apsuptas kalvų ir paskendęs debesyse, duris, mus pasitinka Magno Cristiani, vienas viešbučio vadovų. „Čia svarbiausi trys dalykai – vieta, nes esame įsikūrę istoriniuose rūmuose, mokslu ir tyrimais paremta SPA ir gydymosi programa bei gydantis Fiuggi vanduo.“
Būtent čia prieš mėnesį lankėsi ir Oprah su draugių kompanija. Tiesa, to patvirtinti viešbutyje niekas neskuba – kaip ir visose prestižinėse pasaulio vietose, kurios sulaukia įžymybių, laikomasi griežtos privatumo politikos. Tačiau JAV žvaigždė pati mielai dalijosi nuotraukomis iš SPA. Maža to, sakoma, kad pati sumokėjusi už savo viešnagę, ji maloniai nustebino savo komentarais socialiniuose tinkluose. „Per daugelį metų lankiausi daugelyje SPA – atsipalaidavau ir retritinausi, dariausi giliųjų audinių masažus ir japoniškuosius šiacu, pabusdavau kartu su paukščiais ir eidavau į jogos ir kardiotreniruotes, badavau, meditavau, valiau organizmą. Bet niekada nepatyriau nieko panašaus“, – rašė ji.
Ir tai nėra vienintelė įžymybė, susijusi su šia vieta. „Palazzo Fiuggi“ taip pat rengia sporto stovyklas pagal amerikietiškąją „The Ranch“ kūno rengybos programą, kurią dievina buvusi JAV pirmoji ponia Michele Obama ir nesenstanti australų aktorė Nicole Kidman.
Manolo Blahniko batelius keičia šlepetės
Tačiau čia ir teks pabaigti su visu holivudiniu glamūru. Tai nėra ta vieta, kurioje dieną mėgausitės procedūromis, o vakare – martinio taure. Į didingą restoraną su milžiniškais Murano stiklo sietynais viešbučio gyventojai renkasi su baltais chalatais ir įsispyrę visai ne į Manolo Blahniko batelius, o į baltas šlepetes. Jokio alkoholio. Aišku, jokių cigarečių. Ir net kavos. („Šiam rytui mes turime specialios baltosios arbatos“, – sakė mums padavėjas.) Čia reikės laikytis sveikatinimosi programos ir maitintis pagal pritaikytą meniu. Viešbutis net neapgyvendina svečių trumpam laikotarpiui – rekomenduojamas bent savaitės poilsis. Atvykusiems svečiams atliekamas išsamus kraujo tyrimas, jei reikia – dar nuodugnesni tyrimai.
Sriuba su 22 prieskoniais
Aja dieną „Fiuggi Palazzo“ pradeda pusryčiais – trupininis obuolių pyragas, omletas iš baltymų, pilnagrūdis skrebutis, mėlynių uogienė, trapučiai, kivis. Skamba visai neblogai, bet jai buvo paskirtas „ilgaamžiškumo ir atjaunėjimo“ meniu, kuris per dieną sudarė arti 2 tūkstančių kilokolorijų. Tačiau norintiesiems atsikratyti svorio teks taikytis prie 830 kalorijų dietos. Viešbutyje nepatiekiama mėsa, pieno produktai ar patiekalai, turintys gliuteno. Meniu buvo sudarinėjamas 18 mėnesių, o vadovaujant vieninteliam Romoje tris „Michelin“ žvaigždutes turinčiam šefui Heinzui Beckui iš viso sukurta daugiau nei pusantro tūkstančio patiekalų. „Viešbutyje negalima nei fotografuoti, nei filmuoti virtuvėje, nes itin saugomos receptūrų paslaptys, pavyzdžiui, man išdavė, kad iš pirmo žvilgsnio paprastoje lęšių sriuboje yra net 22 prieskoniai, – sako Aja, – kiekvienas patiekalas patiekiamas įspūdingai, vakarienę ar pietus sudaro trys ar keturi gurmaniški patiekalai. Iš pradžių nedidelis maisto kiekis glumina, bet ilgainiui įpranti ir pradedi mėgautis tuo, kas skanu ir sveika. Juk morkų sriuba su bergamočių skonio ledais skamba ne taip, kaip iš sanatorijos valgiaraščio?“
H. Beckas yra daugelio knygų, kuriose pripažįstamos gydomosios maisto galios, sumanytojas. „Tai ne tik dieta, kurios reikia laikytis, bet ir mitybos modelis, kupinas skonių ir teigiamų emocijų. Sveika ir subalansuota mityba padės mūsų organizmui apsisaugoti nuo daugelio pastaruoju metu paplitusių ligų, kurias sukelia mityba“, – sako jauninantį meniu sudaręs H. Beckas.
Kava – pagal receptą
Sveikinamės su vienu iš retrito gydytojų Marcos, kurio baltas chalatas slepia tatuiruotėmis išmargintas rankas – gal toks maištingos sielos gydytojas bent leis mums čia pasimėgauti kava? „Su kiekvienu atvykusiu žmogumi kalbamės asmeniškai, būna, kad išrašau receptą... ir kavai, jeigu nusprendžiame, kad ji nedaro jūsų organizmui žalos. Per tokio tipo atostogas reikia detoksikuoti ne tik savo kūną, bet ir mintis. Reikia namuose palikti visus priklausomybes sukeliančius dalykus. Prie jų priskirčiau ir išmaniuosius telefonus, į kuriuos ateina elektroniniai laiškai. Juos tikriname nuo ryto iki vakaro, – sako gydytojas. – Per keturias savaites galima pasiekti labai gerų detoksikacijos rezultatų. Būna, kad žmonės prisipažįsta per dieną išgeriantys tris ar keturis butelius vyno, surūkantys daugiau nei dvidešimt cigarečių, dešimt espreso. Pirmoji savaitė čia tikrai šokiruoja organizmą, o paskui priprantama prie tokio režimo.“
Gydytojas sako, kad rezultatų galima pasiekti ir namie. „Geriausias patarimas – nevalgyti perdirbto maisto, kuriame daug druskos ir cukraus. Maistas turi būti kaip įmanoma paprastesnis, švarus, sezoniškas ir su kuo mažiau ingredientų, nereikia maišyti tarpusavyje skirtingų baltymų. Stengtis gaminti kuo žemesnėje temperatūroje, nes perkaitinus maistą keičiasi cheminė produktų sudėtis. Nesu nusiteikęs prieš dietas, bet, pavyzdžiui, ketogeninės galima laikytis dvi tris savaites, tai nėra jūsų maitinimosi planas visam gyvenimui. Kalorijos? Kai žmonės sako, kad nori numesti svorio, sakau, kad turite maitintis taip, jog mažintumėte riebalų, o ne raumenų masę. Svečiams patariu išgerti 1,5–2 litrus vandens, Fiuggi vanduo geras antioksidantas, gerai veikia inkstus, plauna toksinus ir yra skanus.“
Futuristinė kūno rengyba – skrendi ir treniruojiesi
Būtinas sveikatinimosi atostogų atributas – judėjimas, Fiuggi regione yra daug vaizdingų intensyviems ir lengvesniems žygiams skirtų maršrutų po Apeninų kalnus. O kadangi kiekvienam viešbučio svečiui skiriamos asmeninės treniruotės pas judėjimo instruktorius, Ajai metas pas Armando Vinci, „Judėjimo laboratorijos“ vadovą. Vietinė viešbučio sporto salė visiškai nepanaši į įprastus fitneso klubus, įrengta didingoje balinių šokų menėje. Ir ne tik dėl to. Vietoj įprastų svorių kilnojimo čia siūloma koncentruotis į kūno mobilumą, stabilumą, balansą.
„Man pasiūlė išbandyti atlikti mankštos pratimus ant judančios platformos, kuri kyla, leidžiasi, krypsta į kairę ir dešinę pusę. Atlikdama įprastus pratimus, jauti, kaip turi kontroliuoti savo kūną, jausdama kiekvieną raumenį. Tačiau dar didesnis įspūdis buvo išbandyti naują futuristinį „Icaros“ treniruoklį, kuriame treniruojiesi užsidėjusi virtualiosios realybės akinius. Atsiguliau ant laisvai judančio įrenginio, pasirinkau programą per virtualiosios realybes akinius matyti kalnus ir leidausi... skristi. Jausmas toks nerealus, jautiesi, tarsi būtum nesvarumo būsenos, bet tuo pat metu turi ir stipriai kontroliuoti savo kūną. Tiesa, teko šiek tiek sutrikdyti viešbučio rimtį, jame beveik visi kalba pusbalsiu, ko gero, išgirdo mano klyksmą, kai... atsimušiau į kalną“, – juokiasi Aja. Pasak Armando, ši nauja sporto technologija – tai penkiolika minučių sporto ir neįtikėtino smagumo, kai kūno rengyba suderinama su virtualiąja realybe, ir leidžia stiprinti kūną skrendant, nardant ar vairuojant virtualų automobilį.
Kvėpavimo stebuklas
Po trumpos, bet efektyvios sporto treniruotės metas glotnučiui iš obuolio, citrinos ir imbiero, o po jo – į SPA. Savo valdose – milžiniškame SPA mus pasitikusi SPA direktorė Sharon Cassius, stulbinančiai jaunatviškai atrodanti moteris, prisipažįsta, kad SPA versle dirba jau keturiasdešimt metų. Sharon netikėtai paklausia: „Ko gero, jūsų nenustebino čia, kalnuose, debesys ir vis pasirodantis lietus, ar ne? Turbūt jaučiatės kaip Druskininkuose?“ Aja lošteli galvą iš nustebimo – pasirodo, Sharon jau kurį laiką konsultuoja ir Lietuvoje esančius SPA. Kaip ji sugeba taip jaunai atrodyti? „Man geriausiai veikia veido masažas, šiuo metu SPA sferoje labai gerų rezultatų pasiekiame su hialurono rūgštimi. Duokime savo kūnui tai, ko jam trūksta, ir ilgiau gyvens, – sako Sh. Cassius. – O paprasčiausias dalykas – tinkamai kvėpuoti. Jeigu 24 tūkstančius kartų per dieną įkvepiate blogai, tai sukelia daug skausmo jūsų kūnui ir jums. Namuose visada galite taikyti šalto ir karšto dušo terapiją. Gerkite daug vandens, pamatysite, kaip greitai jūsų kūnas atsigauna. Sunku atsisakyti gliuteno, šokolado ar ledų, bet tinkamai besimaitindami pastebėsite, kaip kūnas visai kitaip jaučiasi ir nenori grįžti į ankstesnį gyvenimą, nes trokšta to, ką išbandė. Ir, be abejo, judėjimas. Svorio kilnojimo ir stepo laikai baigėsi – dabar norime praktikuoti jogą.“
Sharon šypsosi, kad SPA nebėra jau tik moterų karalystė. „Vis daugiau SPA matau vyrų, skaičiuojame, kad per pastaruosius metus jų išaugo penkiasdešimt procentų, vyrai labai susidomėjo antisenėjimo programomis, estetine terapija.“
„Palazzo Fiuggi“ vadinamas medicininiu SPA retritu, procedūros paremtos šiuolaikinėmis technologijomis ir mokslinėmis žiniomis. Čia atliekamos pažangios programos „Life Rewind“, „Deep Detox“, tinklainės skenavimas, kieto miego kokybės tyrimas, pilvo organų ultragarsinis įvertinimas, kūno sudėties analizė, DNR tyrimai, krioterapija. Tiesa, apie krioterapiją, kurią labai norėjo išbandyti ir Oprah. Procedūros metu žmogus panardinamas į stiprų 110 laipsnių šaltį kameroje tarsi iš mokslinės fantastikos. Tačiau ji nerekomenduoja žmonėms, linkusiems į aukštą kraujospūdį, ir Oprah gailėjosi, kad negalėjo išbandyti ekstremalaus šalčio terapijos.
Maudynės aliejuje
Aja, atvirkščiai – pasirenka šiltą psammo terapiją. Tai masažo technika, atkeliavusi iš senojo Egipto laikų, kai masažas daromas su karštu smėliu. Čia procedūra atliekama su karšto kvarco smėliu, o ceremoniją lydi šalia kūno išdėstytų skirtingo dydžio varinių indų vibracijos. „Šiltas kvarcas švelniai ramina kūną, o skambanti gongų muzika – protą“, – sako Aja.
Kita Ajos išbandyta procedūra – detoksikacijos stimuliatorius „MLX Dome“, kuris sujungia infraraudonuosius spindulius ir plazmos šviesą ir efektyviai atjaunina veido odą. Ir tai dar ne viskas šiandienai – po vakarienės paskirta talasoterapija. „Jei maudėtės Negyvojoje jūroje, žinote, koks smagumas, kai tave vanduo tiesiog kelia. Bet čia teko lipti į dešimt kartų sūresnį ir itin didelės magnio koncentracijos karštą vandenį. Jis rudas ir toks lipnus, kad, rodos, yra riebus kaip aliejus, net sunku judėti, bet ramina ir atpalaiduoja. Įspėjo saugoti akis, bet aš nebūčiau ta smalsi kelionių organizatorė, kuri nenorėtų to vandens... paragauti. O dievai! Tai yra nenusakomo sūrumo ir aitrumo skystis, kurio antrąsyk nepalaižyčiau. Ir, tiesą sakant, net nežinau, didesnė nauda iš magnio ar to juoko, kuris nuolat aidėjo telasoterapijoje. O jūs patys pabandykite plaukti šiltame aliejuje!“ – kvatojasi Aja.
Laimė ir sveikata – jūsų rankose
Šiuolaikiniame sveikatinimosi srityje Vakarų medicina derinama su tūkstančius metų skaičiuojančia indų ajurveda. Tačiau ji visada turi kažkokios nepaaiškinamos mistikos – varinių varpelių, spalvotų paveiksliukų su atvaizduotais penkiais elementais ir septyniomis čakromis. Net baltame it gydytojo kabinete ajurvedos specialistas iš Indijos Vikas Gupta pasitinka mus glostydamas neseniai iš Indijos atkeliavusį masažo stalą. „Jis pagamintas iš stambiojo duonmedžio (jackfruit), kuris išsiurbia blogą energiją ir įkrauna teigiamos“, – pasakoja V. Gupta. Tačiau ajurvedos specialistas palankiai atsiliepia ir apie Vakarų mediciną.
„Neneigiame šiuolaikinės medicinos pasiekimų, tačiau ji dažniausiai reikalinga skubios pagalbos atveju, o ajurveda padeda išvengti sveikatos bėdų. Kas iš to, kad septyniasdešimt metų sulaukiame jau sirgdami, – retoriškai klausia Gupta, kol Ajai atliekama pati populiariausia procedūra – shirodhar, kai šiltas aliejus lėtai pilamas ant kaktos. Tai metodas, pradėtas naudoti senovės Indijoje. Jis padeda šalinti stresą, stiprinti imunitetą, atjauninti organizmą ir ilginti žmogaus amžių. Sakoma, kad po šios procedūros, kuri nuramina protą, rekomenduojama nedirbti sunkių darbų ir net nevairuoti automobilio, atsiduoti poilsiui ir ramybei.
„Didžiausia mūsų problema slypi mintyse, – sako mus iš „Fiuggi Palazzo“ išlydėdamas Gupta. – Atsibuskite ryte ir pasakykite sau – esu pats sveikiausias žmogus pasaulyje. Mano laimė yra mano rankose. Esu stabilus ir visas kilusias problemas išspręsiu lengvai.“
Detoksikuojamoji, raminamoji ir jauninamoji programa čia buvo kaip niekada naudinga, nes iš Fiuggi per Apeninų kalnus važiuojame prie Adrijos jūros į intensyvią trumų medžioklę La Markė regione, o tada skrendame į Prancūzijos Žydrąją pakrantę, kurioje tiesiog privalai atrodyti ir jaustis tobulai.