Gyvenimo būdas

Pirmųjų dantukų dygimo iššūkiai

Dantų dygimas yra normali vaiko organizmo raidos dalis. Tai procesas, kurį išgyvena kūdikis, kai dantukai prasikala pro dantenas. Dantų dygimas gali sukelti skausmą, seilėtekį ir dirglumą. Tėvams gali būti sunku žiūrėti į skausmingus pokyčius išgyvenantį vaiką.

iStock nuotr.
iStock nuotr.

Pirmasis dantukas kūdikiui dažniausiai išdygsta nuo penkerių iki septynių mėnesių amžiaus. Vieniems kūdikiams pirmasis dantukas išdygsta kiek anksčiau, kitiems – kiek vėliau. Dažnai pirmieji pasirodo du viduriniai apatiniai dantys, po to - keturi viduriniai viršutiniai dantys. Kai vaikui sukanka 30 mėnesių (dveji su puse metų), dažniausiai jau būna išdygę visi 20 pieninių dantų.

Toliau pateikiami dažniausiai pasitaikantys dantų dygimo požymiai ir simptomai:

  • Seilėtekis, gausesnis nei įprastai (seilėtekis gali prasidėti jau nuo trijų ar keturių mėnesių amžiaus, bet tai ne visada yra dantų dygimo požymis).
  • Nuolat į burną kišami pirštai ar kumščiai (kūdikiams patinka kramtyti daiktus, nesvarbu, ar dygsta dantys, ar ne).
  • Patinusios dantenos.
  • Dirglumas, verkimas.
iStock nuotr.

Nors dėl jautrių ir patinusių dantenų kūdikio kūno temperatūra gali būti šiek tiek aukštesnė nei įprasta, dantų dygimas paprastai nesukelia karščiavimo ar viduriavimo. Jei kūdikis karščiuoja dantukų dygimo fazėje, greičiausiai karščiavimą sukelia kažkas kita, todėl turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Susiduriant su sunkumais dantų dygimo fazėje, vertėtų atsiminti keletą patarimų, kaip padėti vaikui:

  • Švelniai nuvalykite kūdikio veidą šluoste, kad pašalintumėte seilės ir išvengtumėte bėrimų.
  • Švariu pirštu pamasažuokite kūdikio dantenas.
  • Duokite kūdikiui ką nors kramtyti. Įsitikinkite, kad daiktas pakankamai didelis ir kad vaikas negalėtų jo nuryti ar užspringti, kramtomas daiktas turi būti tvirtas, nedūžtantis ir neskylantis į mažus gabalėlius.
  • Drėgna, šaldytuve atvėsinta šluostė irgi gali būti naudojama kaip priemonė nuraminti sudirgusias kūdikio dantenas švelniai jas masažuojant.
  • Jei kūdikis labai irzlus ar jam pakilo temperatūra, pasitarkite su vaiko gydytoju dėl paracetamolio ar ibuprofeno skyrimo. Tokiais atvėjais yra būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, nes netinkamai vartojami vaistai gali pakenkti sveikatai.
toothpaste face head person baby
ANAFTIN BABY gelis

Taip pat verta atkreipti dėmesį į specialias priemones, kurios naudojamos dygstant dantukams. Kuo natūralesnė priemonė, tuo geriau. Pavyzdžiui, Anaftin gelis. Tai yra lipnus biologinis burnos gleivinės gelis, kuris greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri padeda apsaugoti dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Natūralios sudėtyje esančios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą. Ant pažeistos vietos užtepkite pakankamai gelio ir aplikatoriumi švelniai masažuokite dantenas. Gelį pageidautina tepti kūdikiui pavalgius ir prieš užmiegant, kad geriau susidarytų plėvelė ir ilgesnį laiką būtų malšinamas skausmas. Vartokite taip dažnai, kiek reikia. Kiekvieną kartą patepę užsukite kamštelį. Pašalinkite visus gelio likučius, kurie galėtų kitą kartą trukdyti tinkamai naudoti gelį.

toothpaste
ANAFTIN BABY gelis

Kai visi kūdikio dantukai išdygs, stenkitės juos valyti bent du kartus per dieną, o ypač po valgio. Taip pat patartina anksti pradėti pratinti vaikus naudoti dantų siūlą. Pasitarkite su savo odontologu, kad gautumėte patarimų, kaip valyti kūdikių dantis.

Rekomenduojame