Gyvenimo būdas

Lašelinės: stebuklinga terapija ar bevertis tirpalas?

Pastaruoju metu vis dažniau kyla diskusijų dėl intraveninės vitaminų terapijos. Vieni ją kategoriškai neigia, kritikuoja ir net pašiepia, kiti – giria ir rekomenduoja. Kaip yra iš tiesų, pasakoja „Era Esthetic“ medicinos gydytoja Algė Ivaškevičė.

adult female person woman face head clothing coat

Ar organizmui reikia papildomų vitaminų, mineralų, aminorūgščių ir kitų elementų?

Geram organizmo funkcionavimui reikalingos maistinės medžiagos. Idealiu atveju visų šių medžiagų turėtume gauti iš maisto, kurį valgome. Yra žmonių, kurie disciplinuoti, atidūs kintantiems kūno poreikiams ir turi tikimybę visko gauti pakankamai. Deja, statistika rodo, kad net išsivysčiusiose Vakarų visuomenėse gausu mitybinių medžiagų deficitų. JAV CDC raporte atskleista, kad tik 1 iš 10 žmonių suvalgo būtiną daržovių ir vaisių kiekį, o geležies trūkumas būdingas net 17 proc. moterų iki menopauzės ir 10 proc. vaikų.

Iš tiesų retas nuolat valgo puikiai subalansuotą maistą su daugybe įvairių spalvų daržovių, uogų ir vaisių, sveikatai palankių riebalų, geros kokybės baltymų. Negana to, kad visos reikiamos medžiagos patektų į mūsų ląsteles, maistą dar reikia ir gerai suvirškinti bei pasisavinti. Kai kurie virškinimo sutrikimai, ligos, stresas, receptiniai ir nereceptiniai medikamentai, intervencijos, pavyzdžiui, ortodontinis gydymas dėvint breketus, šalinant krūminius dantis ir kt., kliudo gauti ir pasisavinti reikiamų mitybos medžiagų. Dėl to maisto pramonė gamina vis daugiau produktų, papildytų vitaminais, mineralais, omega 3 riebalų rūgštimis. Ir vis daugiau žmonių vartoja maisto papildus. Populiarėja ir šių medžiagų vartojimas intraveninių injekcijų arba lašelinių būdu. 

face head person smile portrait sleeve blouse adult female woman

Kodėl lašelinės tapo tokios populiarios?

Lašinti lašelines išmokta ne taip jau seniai. Paruošti lašinti tirpalai komerciniu būdu atsirado tik 1930 metais, o keičiamas plastiko kateteris – 1950-aisiais. Iš pradžių jos buvo retai taikomos priemonės operacijų ar gyvybei pavojingų būklių situacijose, tačiau žmogus – smalsus, drąsus sutvėrimas. Pamažu patirtis ir poveikio stebėjimai, prasidėję nuo pooperacinio lašelinių taikymo ir toksikologijos skyrių, imti taikyti plačiau. Taip įvairios sudėties lašelinės pateko į šiuolaikinių medicininių priemonių asortimentą ir yra atliekamos daugelyje sveikatos įstaigų.

Nuotraukoje - „Era Esthetic“ medicinos gydytoja Algė Ivaškevičė.

Farmakologiniai tyrimai parodė, kad sulašintos medžiagos labai greitai patenka į kraujotaką, išnešiojamos po kūną ir yra 100 proc. biologiškai prieinamos. Tai gundantis efektyvumas, palyginti su tuo, ką galime pasisavinti suvalgę tas pačias veikliąsias medžiagas su maistu ar papildų, vaistų pavidalu. Žinoma, iš karto ir ilgam atstatyti visko, ko kūnui reikia, neįmanoma net su lašelinėmis. 

 

Kam šios procedūros rekomenduojamos?

Kadangi šiuo būdu paskirtos medžiagos patenka į kraujotaką greitai, apeinant virškinimo traktą, tai tinka tiems, kuriems yra pablogėjęs medžiagų pasisavinimas iš virškinimo sistemos. Esminių mitybinių medžiagų, pavyzdžiui, geležies trūkumas, gali atsirasti tiek dėl įvairiausių virškinimo sistemos sutrikimų, tiek dėl tam tikrų medikamentų vartojimo ar lėtinių, ypač autoimuninių, ligų. 

Dažnai medžiagų deficitas pastebimas jaunų mamų organizme, kai jos kreipiasi dėl plaukų ir odos problemų. Įvairių medžiagų trūkumas joms įprastai sustiprėja per nėštumą ir maitinant, ypač jei dėl maitinamo kūdikio sveikatos teko gerokai susiaurinti valgomų produktų spektrą. Tokie pacientai jaučiasi kur kas geriau jau po kelių lašelinių. Aišku, lašelinės nepašalina sutrikimų priežasčių ir geriausi rezultatai pasiekiami, jei nedelsiant nustatomos ir koreguojamos medžiagų deficitus sukėlusios priežastys.

clothing glove adult female person woman blonde hair

Kokių medžiagų dedama į lašelines?

Dažniausiai tai įvairūs vitaminai, mineralai ir tam skirti tirpalai, rečiau aminorūgštys. „Era Esthetic“ klinikoje naudojame pažangiausių Europos gamintojų produktus, o sudėtį parenkame individualiai. Žmogui, kuris skundžiasi nuovargiu, bloga fizinio krūvio tolerancija, o kraujo tyrimuose stebimas žemas hemoglobinas ir feritinas, bus vienokios sudėties lašelinė, o besiskundžiančiajam nuovargiu po kelionės į Aziją, kur persirgo žarnyno infekcija ir negali visavertiškai maitintis, jau kitokios.

Papildant lašelines vitaminu C, jo koncentracija plazmoje pakyla žymiai aukščiau, nei geriant net didelėmis dozėmis. Taip galima pasinaudoti antioksidaciniu jo poveikiu, o ne tik trumpam prisotinti kūno audinius. Tai itin aktualu, jei organizme dėl virusinės infekcijos ar traumos, chirurginių, odontologinių intervencijų yra uždegiminis fonas. 

Apie lašelines nuolat mokomės pas žymiausius didelės patirties turinčius Lietuvos universitetinių įstaigų specialistus. Su jų pagalba naudojamės ir parinkdami ingredientų formas, ir proporcijas. Be to, gydytojo konsultacijoje visada kalbame, kokia gyvensena būtina gerai sveikatai, ką rodo kraujo tyrimai ir kūno pokyčiai. 

flower flower arrangement plant flower bouquet indoors interior design chair furniture chandelier desk

Į ką svarbu atkreipti dėmesį taikant intraveninę vitaminų terapiją?

Pirmiausia reikia įsitikinti, kad kreipiamasi į akredituotą asmens sveikatos priežiūros įstaigą, turinčią licenciją ir kvalifikuotą medicinos personalą: gydytojus, slaugytojus ar gydytojų asistentus. Jeigu turima alergija, būtina apie tai informuoti personalą. Naudinga turėti ankstesnius savo kraujo tyrimus, kad būtų galima tiksliau įvertinti, kas ir kokiu greičiu vyksta organizme. 

https://lazerineklinika.lt/akcijos/

Rekomenduojame