Pokyčiai mados namuose - ką atneša naujai pasamdyti dizaineriai?
Italijos mados savaitė nesiliauja stebinusi: keturių rankų valdoma Prada mados namų kūryba, nauji veidai Fendi, Bottega Veneta, Missoni, Trussardi ar Ferragamo mados namuose. Viena aišku – rezultatas pribloškiantis.
Serhatas Işikas ir Benjaminas Huseby, Trussardi
Šis duetas žinomas savo prekės ženklo GmbH hibridiniais drabužiais, išsiskiriančiais techniniais kirpimais, aplinkai draugiškomis medžiagomis ir įkvėptais klubinės kultūros. Tad kalbos apie šį berlyniečių duetą netyla. Priešingai – jas tik dar labiau pakurstė jų paskyrimas Trussardi namų kūrybos vadovais.
Pakako vos vienos 2022 metų rudens ir žiemos kolekcijos, kad šie dar 1911 metais įkurti mados namai iš naujo suspindėtų. Turkų kilmės vokietis Serhatas Işikas ir pakistaniečių kilmės norvegas Benjaminas Huseby, kurdami detales, su pasididžiavimu pritaiko savo šaknis. Duetas išryškina ir jiems artimą andergraundo kultūrą. Atrodo, kad jų kuriami įvaizdžiai ką tik išėjo iš garsaus Berlyno „Berghain“ naktinio klubo. Jie nesibaimina naudoti juodos ir baltos bei visų įmanomų jų atspalvių, gatvės stilių jie papuošia siuvinėtu džinsu ir kristalais. Jiems nesvetimas amatininkų darbas – dizaineriai dirbo su prabangiomis ir egzotiškomis odomis, kurdami prigludusius švarkus ir gofruotas striukes. Kūrybos jausmingumas atsiskleidžia lengvo džersio suknelėmis, puoštomis gausiais apsiuvais ir išskirtinėmis iškirptėmis, arba ilgomis ir plazdančiomis atlaso sukniomis. Šiai kolekcijai duetas sėmėsi įkvėpimo iš praeities, bet nesibaimino pasiūlyti ir radikalių sprendimų.
Filippo Grazioli, Missoni
Pabaigęs Europos dizaino institutą, šis kūrėjas karjerą pradėjo stažuote mados grupėje OTB, kuri vienija Diesel, Marni, Viktor & Rolf ir Martin Margiela prekės ženklus. Su pastaruoju jis čia asmeniškai susipažino ir dirbo iki 2013-ųjų. Vėliau kartu su Nadège Vanhee-Cybulski kūrė Hermès mados namuose, 2015 metais perėjo į Givenchy, kuriems vadovavo Riccardo Tisci. Paskui jį Filippo nusekė ir į Burberry mados namus. O štai jau daugiau nei 80 metų savo margais mezginiais garsėjantis Missoni jam patikėjo prekės ženklo atnaujinimo užduotį. Tiksliau sakant, jį padaryti „kietesnį“. Šių mados namų prezidente tapo Angela Missoni, prieš tai daugiau nei 24 metus dirbusi čia kūrybos vadove.
Pirmajai praėjusį rugsėjį pristatytai kolekcijai F. Grazioli, be abejonės, pasitelkė kai kuriuos žinomiausius šių mados namų raštus, pavyzdžiui, „Zig Zag“, tačiau jį atnaujino spalvomis ir pritaikė 10-ojo dešimtmečio stiliaus siluetams. Tarp jų – mini ilgio sijonas su klubus siekiančiu skeltuku, perregima ant zebrų dryžiais margintų kelnaičių dėvima suknele ir laisvos grindis siekiančios kelnės. Dizaineris išmano savo darbą ir puikiai žino, kaip įtikti ir kristi į akis šiai socialinių tinklų kartai.
Maximilianas Davisas, Ferragamo
Nuo paskyrimo šiuose italų mados namuose pasaulis nesiliauja kalbėti apie iš Mančesterio kilusį dizainerį, kurio šaknys siekia Trinidadą ir Jamaiką. Jo kūryba laukiama, sutinkama ovacijomis, tarp jo gerbėjų – žinomiausių mados leidinių redaktorės. Jis baigė Londono mados koledžą, o pastebėtas buvo bedirbantis pas Wales Bonner. Vėliau, jaunųjų britų kūrėjų mados šou „Fashion East“ proga, įkūrė asmeninį prekės ženklą, kol galiausiai dirbti jį pasikvietė garsusis vadovas Marco Gobbetti, dirbęs su Phoebe Philo Céline mados namuose ir Riccardo Tisci Givenchy.
Prekės ženklo naują pradžią žymėjo 2023 metų pavasario ir vasaros kolekcija, o ir patys namai iš Salvatore Ferragamo pakeitė pavadinimą į Ferragamo. Pasikeitė ir logotipo šriftas bei spalva – pasirinkta raudona, tokia pat kaip šių mados namų batelių, kadaise pagamintų specialiai Marylin Monroe. Kolekcijos siluetai išryškina kūno linkius, atletiški: prigludę kombinezonai, techniniai švarkai ir patogios kelnės. Garsų saulėlydžio spalvų efektą, balansuojantį tarp geltonos ir kraujo raudonos, galima pastebėti ant perregimo muslino marškinių tipo suknelių. Dizaineriui patinka drapiruotės, diržai, įdomūs kirpimai ir iškirptės, asimetrija bei gerai sukirpti švarkai. Koks darbas! Tikrai pelnyti aplodismentai.
Matthieu Blazy, Bottega Veneta
Tobulu CV galintis pasigirti Matthieu Blazy tapo tobulu dizaineriu Bottega Veneta mados namams. Baigęs Belgijos vizualiųjų menų aukštąją mokyklą „La Cambre“, pirmiausia jis praktikavosi Balenciaga mados namuose, mokėsi iš Rafo Simonso, kol galiausiai prisijungė prie Maison Martin Margiela mados namų, kur kuravo „Artisanal“ liniją ir moterų kolekcijas. 2014 metais jis tapo Céline prekės ženklo vyriausiuoju dizaineriu, bet vėliau Calvin Klein mados namuose vėl suėjo draugėn su bičiuliu R. Simonsu. Prie Bottega Veneta jis prisijungė 2020-aisiais.
Jo kūryba paremta judesiu ir laisve, tad M. Blazy renkasi paprastus kirpimus ir prabangias medžiagas. Antrosios kolekcijos pristatymo scenografijai kurti šis šiuolaikinį meną labai vertinantis dizaineris pasikvietė menininką Gaetano Pesce. Kolekcijoje amatininkystei nėra ribų, viskas kasdieniam įvaizdžiui pagaminta iš odos. Ir kiekvienas drabužis yra be galo techniškas kūrinys. Niekas nepalikta atsitiktinumui, net iš pažiūros klaidingai lengvi lietpalčiai, be galo ilgi švarkai, atviros iškirptės, įstrižai sukirptos suknelės, siuvinėtos karoliukų kutais, ar įdomaus kirpimo sijonai. O raštų grožis palieka be žado. M. Blazy aukština jausmingumą ir tikslumą, tai unikalios emocijos pėdsakas.
LEE WHITTAKER, WILLY VANDERPERRE nuotr.