Transseksualė Teddy Quinlivan: visada žinojau, kad esu moteris
Garsiausi XXI amžiaus modeliai nebetelpa į ilgą laiką vyravusius standartus. Matuodamiesi šlovės ir pasaulinio pripažinimo karūnas jie mums įrodo, kad galime būti priimti, mylimi ir sėkmingi nepriklausomai nuo odos spalvos, kūno sudėjimo, tikėjimo, seksualinės orientacijos ar lyties.
Transseksualūs modeliai šiandien taip pat jokia naujiena ar tik kabaretui tinkama parodija. Jie žengia koja kojon su sėkmingiausiomis mados ikonomis, šitaip įkvėpdami savo bendruomenės narius ir trikdydami ribų bei stereotipų šalininkus.
Theodora „Teddy“ Quinlivan
Theodora „Teddy“ Quinlivan užaugo Bostone. Jau nuo 16 metų dabar jau garsus modelis save identifikavo kaip moterį. Dar lankydama valstybinę mokyklą paslapčia nuo tėvų Teddy rengdavosi mergaitiškais drabužiais ir darydavosi makiažą. Toks maištingas elgesys nebuvo priimtas kitų mokinių, dėl to ji nuolat sulaukdavo patyčių ir net smurto protrūkių. Neretai direktoriaus kabinete atsidurdavusi paauglė nuolat girdėdavo, kad, norėdama būti saugi, privalo pritapti. Tačiau jai tai netiko. „Jei jums nepatinka mano sijonas, aš mūvėsiu jį kasdien“, – protestuodavo transseksualė, savo poziciją išmokusi ginti jau būdama labai jauna.
Mokykloje engiama ir užgauliojama Teddy Quinlivan namuose galėjo atsikvėpti lengviau. Net būdami konservatyvūs, tėvai neužgožė jos kūrybiškumo. Žinią apie Teddy transseksualumą priėmusi mama ne tik palaikė tokį sprendimą, bet ir suvokė jo reikšmę tolesniam asmenybės augimui ir psichologiniam bei fiziniam saugumui. Būtent ji ir paskatino moterimi apsisprendusį būti vaiką apsilankyti pas tinkamiausius gydytojus, paskyrusius hormoninius vaistus, ir prižiūrėjo, kad Teddy vartotų juos reguliariai bei atsakingai. Tėčiui susitaikyti buvo sunkiau, tačiau pamatęs, kad transseksuali dukra gyvena visavertį ir saugų gyvenimą, nurimo.
„Visada žinojau, kad esu moteris. Tu tiesiog neatsikeli vieną dieną ir nenusprendi, kad būsi vyras ar moteris. Tu tiesiog žinai“, – sako T. Quinlivan. Tačiau suvokti ir pripažinti savo identitetą jai nebuvo lengva, juolab kad būdama paauglė nežinojo nė vieno sektino transseksualaus žmogaus pavyzdžio. Atvirkščiai – per televiziją rodomi kvailai besielgiantys, moterimis persirengę vyrai buvo pateikiami kaip prasto humoro pavyzdys. Šie vaizdai ne edukavo, o kėlė dar daugiau sąmyšio jaunam savo tapatybę suvokti bandančiam žmogui ir vertė jaustis nevisaverčiu ar net išprotėjusiu. „Viskas būtų klostęsi daug sklandžiau, jei tuomet būčiau turėjusi daugiau sektinų pavyzdžių bei žinių apie galimybę identifikuoti save kaip transseksualę“, – apie paauglystėje patirtus iššūkius šiandien pasakoja garsus modelis.
Kitas lūžis Teddy gyvenime įvyko palikus valstybinę ir įstojus į menų mokyklą. Šioje stiprioje ir palaikančioje bendruomenėje ji pirmą sykį turėjo galimybę pritapti būdama, atrodydama ir jausdamasi savimi. Čia pirmą kartą iš mokytojo sulaukusi klausimo „juo“ ar „ja“ nori būti vadinama, T. Quinlivan pradėjo „normalios“ moters gyvenimą.
Modelio karjerą Teddy pradėjo būdama 22-ejų. 2015-aisiais ją pastebėjo ir atrado mados namų Louis Vuitton meno direktorius Nicolas Ghesquière’as, o 2016 metais ji jau debiutavo ant šių mados namų pavasario ir vasaros kolekcijos pristatymo podiumo. Iš karto po to debiutantės jau laukė Saint Laurent, Dior, Gucci, Prada, Chanel pristatymai bei fotosesijos garsiausiuose mados žurnaluose.
T. Quinlivan pasisekė, nes ji laimėjo „genų loterijoje“: jos sudėjimas iš prigimties yra moteriškas, o balsas nemutavęs. Taigi pradėjusi modelio karjerą Teddy nesunkiai nuslėpė tiesą apie savo įgimtą kūną, buvo priimta kaip moteris ir pagaliau turėjo įprastą gyvenimą. Pasirinkimą neatsiskleisti paskatino ir supermodelio tėtis – norėdamas apsaugoti ją nuo galimų patyčių ir smurto, jis patarė išsaugoti paslaptį.
Visgi lyties keitimas nėra tik nauji drabužiai, ilgi plaukai ir auskarai abiejose ausyse. Tai taip pat būtinybė nuolat vartoti hormonus, kurie turi didžiulę įtaką nuotaikai bei pasaulio suvokimui. „Tai tarsi gimti iš naujo“, – apie hormonų poveikį tarsteli garsus modelis. Taigi jau po metų darbo mados pasaulyje, norėdama būti geriau suprasta savo darbdavių, Teddy apie savo įgimtą identitetą pirmiausia prisipažino savo agentams, o tuomet jau buvo pasiruošusi atsiskleisti ir pasauliui.
Savo transseksualumą T. Quinlivan atskleidė duodama interviu portalui „CNN Style“ per 2017 metų rugsėjį vykstančią Niujorko mados savaitę. Šis sprendimas buvo paremtas ne tik asmeniniu pasirengimu, bet ir politiniu klimatu, kuris pasikeitus JAV prezidentui tapo nepalankus ir net pavojingas transseksualų bendruomenei. Teddy suprato būtinybę pasinaudoti savo balsu ir scena, iš kurios galėjo kalbėti bei daryti įtaką, įkvėpti drąsą keistis, paskatinti būti savimi.
Nuo tos akimirkos prie modelio T. Quinlivan vardo buvo prilipdyta transseksualės etiketė, o ji pati tapo nerašyta transseksualų advokate, kalbančia apie jų galimybes, teises bei iššūkius. „Aš nemanau, kad būti transseksualiu žmogumi yra blogai. Pirmiausia ir svarbiausia – aš esu moteris. Tačiau jei prie mano vardo bus nuolat kabinama transseksualės etiketė, tai tik dėl vertingo tikslo. Visgi aš su nekantrumu laukiu dienos, kai tai nebebus svarbu“, – sako Teddy.
Prisipažinusi garsus modelis kiek nerimavo dėl pasekmių: tai, kad ilgą laiką ją kaip moterį pažinoję asmenys bei kolegos bus šokiruoti to, ko ji pati niekuomet nepasirinko, vertė nuogąstauti. Visgi optimizmas nustelbė baimę, o ir jos karjeroje niekas nepasikeitė. Anaiptol, modelio atsiskleidimą palaikė ją atradęs N. Ghesquiere’as, o dizaineris Markas Jakobsas vėliau sakė: „Aš gerbiu, žaviuosi ir remiu Teddy sprendimą atsiskleisti kaip transseksualei. Šis žingsnis tapo akivaizdžiu įrodymu, kad mados pasaulis iš tiesų palaiko LGBT bendruomenę naudodamas savo balsą, kad padrąsintų ir įkvėptų pripažinimą, lygybę, supratimą ir meilę.
Andreja Pejić
Andreja Pejić gimė 1991-aisiais dabartinėje Bosnijoje ir Hercegovinoje. Karo metu drauge su broliu, mama bei močiute išplaukė į Serbiją ir apsigyveno pabėgėlių stovykloje šalia Belgrado. 2000-aisiais šeima atsikraustė į Australiją. Pradėti gyvenimą naujoje šalyje nebuvo lengva: vietoje išsvajotų kompiuterių ir atskirų kambarių vaikams teko susitaikyti su kultūriniais skirtumais bei bendramokslių patyčiomis dėl prastos anglų kalbos.
Andrejai buvo šešiolika, kai ją, dirbančią „McDonald’s“ restorane, pastebėjo vienos modelių agentūros atstovai. Dėl savo androgeniškos išvaizdos ji tiko tiek vyrų, tiek moterų mados savaitėms ir greitai tapo sensacija. Nuo to laiko A. Pejić daugybę kartų buvo įtraukta į sėkmingiausių ir patraukliausių modelių sąrašus, pozavo tokiems žurnalams kaip „Elle“, „Marie Claire“, „Harper’s Bazaar“, „L’Officiel“, „GQ“, „Vogue“ ir daugeliui kitų, filmavosi televizijos laidose bei videoklipuose, 2018 metais debiutavo kino aikštelėje, taip pat tapo pirmąja translyte, pasirašiusia kontraktą su kosmetikos kompanija. Kalbėdama apie sėkmę Andreja apibūdina ją ne tik kaip asmeninį pasiekimą, bet ir kaip duoklę šeimai, paskyrusiai savo gyvenimą tam, kad vaikai turėtų geresnes galimybes.
2013-aisiais pasidariusi operaciją A. Pejić tapo transseksuale, nors translyte jautėsi jau nuo trylikos. Šia tema vienas labiausiai atpažįstamų translyčių modelių kalba atvirai. Tai jos būdas komunikuoti, šviesti ir palaikyti jaunuolius, mėginančius suprasti savo lytinę tapatybę: „Komforto su savo kūnu atradimas – procesas. Kiekvienas tai atrandame skirtingai. Įdėjau daug pastangų, kad pagaliau save pamilčiau.“
Hari Nef
Hari Nef 1992 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose gimusi žydė. Save vaikystėje ji apibūdina kaip keistą, putlią, populiarią ir artistišką asmenybę. 2015-aisiais H. Nef baigė Kolumbijos universitetą. Čia ji studijavo teatrą, kuris tapo viena stipriausių jos gyvenimo patirčių bei virsmo pradžia. Atrastas naujas balsas, kūnas bei vaidmenys jaunajai aktorei tapo autentiškesni už jos pačios. „Esu daug geresnė aktorė nei aktorius“, – juokauja Hari.
Tėvai palaikė jos sprendimą tapti transseksuale. „Mes drąsiname ją daryti tai, kas teikia laimę. Tai nėra lengva, bet tvirtai žinau, kad myliu savo vaiką. Aš mylėjau savo berniuką ir myliu savo mergaitę“, – yra sakęs garsaus modelio tėtis.
2014 metais H. Nef „Instagram“ pastebėjo vienas fotografas ir jos karjera įsibėgėjo. Po metų ji tapo pirmąja transseksuale, pasirašiusia sutartį su modelių agentūra „IMG models“, o šiuo metu visą dėmesį telkia į aktorės karjerą. „Mados industrija pirmoji mane priėmė ir įtraukė į veiklą. Tai, kad šiuo metu stengiuosi koncentruotis į aktorystę, nereiškia, jog nutolsiu nuo mados. Aš tiesiog plečiu žodyną, kad galėčiau kalbėti kita kalba apie dalykus, kurie man visuomet buvo svarbūs“, – apie naujas karjeros perspektyvas kalba Hari.
Charizmatiškoji H. Nef „Instagram“ tinkle jau yra pritraukusi daugiau nei keturis šimtus tūkstančių sekėjų. Ir nors svajoja, kad žmonės pagaliau nustotų identifikuoti jos tapatybę, dažnai pasisako transseksualams būdingomis temomis taip įkvėpdama ir palaikydama savo bendruomenę.