Moterys

„Ink Idea“ direktorė Ugnė: iššūkiai ir buvimas ne komforto zonoje sukuria galimybes augti

Reklamos agentūros „Ink Idea“ direktorė Ugnė CHLYNOVIENĖ atvira: „Vertinu savo gyvenimą ir tai, ką turiu.“ Rizikingos investicijos ir duobėtas kelias iki sėkmės – neišvengiamas verslo startas, kai viskas kuriama nuo nulio.

face happy head person smile adult female woman flooring handrail

Kaip gimė jūsų verslumo gyslelė? Kada ir kaip užsiimdama verslu pirmą kartą užsidirbote?

Kitaip nei daugelis verslininkų, negaliu pasidalyti istorijomis apie daug verslų, kuriuos vysčiau, nusvilau. Visko mokiausi kaip samdoma darbuotoja ir dirbti vasaromis pradėjau jau šešiolikos. Nuolatinį darbą susiradau dar studijuodama universitete, pirmame kurse. Darbdaviai man suteikdavo daug laisvės, nes matė, kad turiu vystytojo gyslelę. Visada suvokiau, kad kažkam kuriu verslą, turiu tam gebėjimus, tad turėjau tikslą kažkada tai daryti sau. 

O ta gyslelė, matyt, yra įgimta. Aktyvumas, veiklumas, siekis sukurti kažką reikšmingo atvedė iki šiandienos ir, tikiu, lydės toliau.

Moterų, kuriančių verslą, einančių vadovaujamas pareigas, procentas vis dar itin mažas. Kaip manote, kodėl taip yra ir kaip ši situacija galėtų pasikeisti? 

Yra teorija, kad kandidatuodamos į tam tikrą poziciją moterys žiūri, jog atitiktų bent 90 procentų skelbime keliamų reikalavimų, o vyrai bent 20 procentų. Kartu vyrai išreiškia norą gauti didesnį atlyginimą nei moterys ir tai akivaizdžiai iliustruoja moterų nepasitikėjimą savimi, nepakankamą savęs vertinimą. Pačiai su savimi reikėjo gerokai padirbėti, kad pasitikėjimas savimi atsirastų. Kiekvienu pasiekimu džiaugiausi tyliai ir atrodė, kad tai ne taip reikšminga kaip kažkur kitur. Labai padėjo susivokti aplinkoje esantys draugai, partneriai, klientai, kolegos, kad vis dėlto savimi pasididžiuoti vertėtų. Savęs apsupimas teigiamais žmonėmis ir neigiamų žmonių eliminavimas yra itin reikšmingas momentas, nes kai turi bent menkiausią dvejonę „ar man pavyks?“, paskatinimas arba abejonių sustiprinimas gali būti lemiamas. 

Tad kaip esminį dalyką išskirčiau pasitikėjimo savimi auginimą: teigiamo informacijos srauto atsirinkimą, nuolatinį savęs tobulinimą, tinkamų mentorių pasirinkimą, domėjimąsi sėkmės istorijomis ir džiaugsmą dėl mažų pergalių.

Yra teorija, kad kandidatuodamos į tam tikrą poziciją moterys žiūri, jog atitiktų bent 90 procentų skelbime keliamų reikalavimų, o vyrai bent 20 procentų. Kartu vyrai išreiškia norą gauti didesnį atlyginimą nei moterys ir tai akivaizdžiai iliustruoja moterų nepasitikėjimą savimi.

Kaip likimas jus atvedė į „Ink Idea“ direktorės poziciją?

Sulaukiau netikėto darbo pasiūlymo iš žmogaus, su kuriuo dirbome anksčiau. Kadangi turėjau patirties spaudos versle, o „Ink Idea“ buvo įkurta kaip spaustuvė, labai dvejojau, nes norėjosi dirbti perspektyvesnėse srityse, didesnėse įmonėse, o tai buvo gamybinio verslo startuolis. Tačiau man patinka kurti, vystyti, tad ėmiausi šios pozicijos.

Kurti gamybinę įmonę yra visai kas kita nei paslaugų. Turi investuoti į įrangą, žaliavas, žmones, sandėlį, kartu rasti klientus, įgauti jų pasitikėjimą ir kažkokiu būdu identifikuoti ir skatinti savo konkurencinius pranašumus. Investicijų poreikis buvo didesnis, nei buvo manyta tuomečių akcininkų, tad ilgą laiką įmonė „buksavo“. Buvo pramušta daug dugnų, buvo daug skolų, buvo daug piktų tiekėjų, be galo daug streso. Pamenu, sėdžiu priimamajame su karščiuojančia dukra ant rankų, o telefonu vyksta konferencinis skambutis. Keliamas klausimas – ar gelbėjam? Man abejonių nekilo, nes jaučiau didžiulį moralinį įsipareigojimą darbuotojams, tiekėjams, partneriams, klientams, o ir reputaciją versle noriu auginti, o ne sumaišyti su žemėmis. Gelbėjome.

Apskritai iššūkiai ir buvimas ne komforto zonoje sukuria galimybes mokytis ir augti. Viskas priklauso nuo tavo požiūrio – pasiduosi, mesi ar rasi motyvacijos eiti tolyn. Viskas yra galvoje, kiekvienas gali nuversti kalnus, tik vienas tuo tiki, o kitas ne. Kiekvienas nuverstas kalnas ar kalniukas užgrūdina ir įtikina tave, kad viskas įmanoma. Tai vis dar aktyviai praktikuojame su visa komanda.

Jūsų siūlomų paslaugų spektras – labai platus. Kaip atradote šias sritis ir kaip jos papildo viena kitą atliepiant klientų poreikius?

Buvo momentas, kai tiesiog iškėlėme klausimą, kokie esame šiandien ir kokie norime būti. Kokie mūsų išskirtinumai ir nauda klientui? Visada labai kritiškai žiūriu į save, savo veiklą. Esu ta, kuri vaikšto ir pirštu rodo, kas negerai, kas gali būti geriau. Tad savianalizė mums buvo labai efektyvi. Jau turėjome ilgametės patirties prisidėdami prie parodų įrengimo, tad nusprendėme, kad į šią sritį reikia nerti giliau. Analizavome rinką pasauliniu mastu, jos galimybes, tendencijas. Taip įsigijome mobilias parodų stendų konstrukcijas ir pradėjome siūlyti stendų statymo paslaugą. Komandą papildė didesnių kompetencijų turintys darbuotojai ir taip atsidūrėme parodų versle.

Mūsų veikla labai plati ir pasakyti vienu žodžiu, kas mes esame šiandien, sunku. Vieniems klientams mes – gamybinė reklamos agentūra. Kitiems – kūrybinė agentūra, tretiems – renginių dekoratoriai ar baldų nuomotojai. Mes augame organiškai, prisitaikome prie klientų poreikių ir imamės vystyti naujas veiklas, tačiau nuo pagrindinės krypties toli nenuklystame. 

Šiandien mes turime dizaino skyrių, kuris sugeba sukurti įspūdingus išstatymus parduotuvėms, renginiams, parodoms; nuolat besiplečiantis projektų skyrius dirba su valstybinio, privačiojo sektoriaus klientais, tarptautinėmis įmonėmis ir renginių organizatoriais. Turime nepriekaištingą solidžios agentūros reputaciją, kuriame aukštą pridėtinę vertę klientui. Turime milžinišką šiuolaikinių nuomojamų baldų renginiams sandėlį. Gebame įrengti didelio masto erdves renginiams, konferencijoms ir parodoms visoje Europoje.

Mes augame organiškai, prisitaikome prie klientų poreikių ir imamės vystyti naujas veiklas, tačiau nuo pagrindinės krypties toli nenuklystame. 

O kokie projektai įdomiausi jums pačiai? Prie kurių darbų mielai prisidedate, o kuriuos patikite kolegoms?

Kadangi veikloje esu nuo pat pradžių, daug funkcijų moku atlikti ir pati. Iš pradžių taip ir būdavo – teko prisidėti prie visų etapų veikloje. Šiandien turime labai stiprią komandą, tad turiu galimybę rinktis bei prisidėti prie projektų, kuriuose galiu sukurti didžiausią vertę. 

Paprastai tariant, esu techniškai kūrybiškas žmogus. Gavusi brief’ą projektui, žinau ką, iš ko ir kaip pagaminti. Tokia jau mūsų veikla – rezultatas 99 procentais yra materialus. Kas kartą reikia nustebinti klientą, dėl to nuolat aktyviai domiuosi naujomis medžiagomis, sprendimais, stengiuosi tai pritaikyti veikloje.

Dažnai įterpiame ir meninius sugebėjimus. Pavyzdžiui, kelis kartus įgyvendinome Saulės sistemos projektą prekybos centruose, kur planetos dizainerių buvo tapytos ranka. Vienai kampanijai parduotuvėse reikėjo batelį išstatyti ant uolos, tad uolą lipdėme iš gipso. Tad, jei bus koks nors netradicinis projektas ar sprendimas, neabejotinai aš projekte dalyvausiu.

Jūs ir jūsų sesuo Guoda – įmonės bendraturtės. Ar darbinės problemos nekiša kojos seserų ryšiui? O gal jį tik pastiprina?

Guoda užaugo su „Ink Idea“ nuo pirmųjų veiklos metų, yra pardavimo direktorė ir bendraturtė. Verslą išpirkome iš buvusių akcininkų gerokai prieš pandemiją ir, manau, tuomet prasidėjo tikrasis augimas – sprendimus priiminėjome greitai, veikėme vedamos intuicijos, nesiekėme greito pelno. Norėjome sukurti stiprų verslą, nuolat „spardėme sau į sėdimąją“ – kas kitas, jei ne mes. 

Mes esame stiprus tandemas, ir darbas mus tik suartino. Turime bendrą viziją, tikslą, vidinę motyvaciją, tikėjimą savimi ir tuo, ką darome. Guoda yra be galo šiltas žmogus, komunikabili, empatiška ir randanti kalbą su bet kuo. Jos pardavimo gebėjimai yra unikalūs, o veiklos išmanymas – iš pagrindų. Aš – santūresnis, strateginis žmogus. Ir mes kažkaip idealiai viena kitą papildome. Pokalbiai darbo temomis nedingsta po darbo valandų, lygiai kaip ir šeimyninės temos aktualios darbo metu. 

Ar versliai ir aktyviai moteriai svarbus šeimos palaikymas?

Man labai pasisekė, kad prieš 15 metų šalia atsirado toks vyras, su kuriuo esame lygiaverčiai gyvenimo partneriai. Net piršdamasis man jis siūlė ne tekėti, o verslo sandorį! Jo palaikymas, skatinimas, žavėjimasis veiklia žmona yra neįkainojamas, ir nevertinu to kaip savaime suprantamo dalyko ar duotybės. Juk sakoma, supranti, ką praradai, tik netekęs. Šią taisyklę labiausiai stengiuosi paneigti kiekvieną dieną, vertinu, kad esu sveika, sveiki vaikai, ne tada, kai jie suserga, o kol sveiki. Vertinu, kad turiu tokį vyrą šiandien, nes niekas nežino, kas gali būti rytoj. Vertinu savo gyvenimą ir tai, ką turiu, nes tai mano, ir šiandien man nieko netrūksta.

Mama ir įmonės direktorė – suderinamos „pareigos“?

Mano a. a. Mama buvo be galo stipri ir veikli moteris. Ji buvo aukštos kvalifikacijos mokytoja, tautodailininkė, nuolat kūrė ir įgyvendino įvairiausius projektus. Su Guoda matėme tokį pavyzdį, manau, jis mus nulipdė tokias, kokios esame šiandien. Lygiai tokį patį pavyzdį stengiuosi rodyti savo dukroms. Ugdyti savivertę, skatinti jų gebėjimus, rodyti, kad niekas nėra duodama savaime, kad savo tikslų reikia siekti ir kiek darbo į tai reikia įdėti. Jos didžiuojasi manimi, nori ir dažnai lankosi darbe. Kartu turime stiprų ryšį, daug kalbame įvairiausiomis temomis, žinau viską apie jų kasdienybę. Vakarais, kaip ir kiekviena mama, sėdžiu šalia ir kartu darome mokyklos projektus ir namų darbus. Tad šios pareigos tikrai suderinamos ir kartu viena kitą labai papildančios.

Tikslų siekiate su dideliu užsispyrimu. Iš kur tokia stipri motyvacija ir tikėjimas savimi?

Nieko negavau dykai. Viską nuo nulio susikūriau pati, savo jėgomis, užsispyrimu. Aplinkiniai mano tikėjimą ir motyvaciją vadina fenomenaliais. Žinojau, kad, jei kažko noriu pasiekti gyvenime, turiu tai padaryti pati, tad nieko kito nebelieka. Nebijau darbo, jokio darbo. Ir negaliu nusėdėti vietoje. Matyt, toks mano būdas ir nieko čia nepakeisi.

Nuo ko pradėti moteriai, mintyse gvildenančiai verslo idėją?

Nuo pirmo žingsnio. Dukrų mokykloje ant sienos yra labai gera sentencija ir ją joms dažnai primenu kaip mantrą: „Viską, ką reikia išmokti daryti, mes išmoksime tik darydami.“

Martyno Stankaičio nuotraukos

Rekomenduojame