Būdama 81 m. mirė dizainerė Vivienne Westwood
Gruodžio 29 d. mirė viena garsiausių britų mados dizainerių Vivienne Westwood, dėl savo ryškaus stiliaus ir drąsių idėjų vadinta mados panke.
Oficialiame pranešime minima, kad Vivienne Westwood mirė būdama 81 m. savo namuose Londone, apsupta artimųjų. Ji buvo ne tik ne tik dizainerė, mados pasaulio ikona, bet ir aktyvistė. Ne pelno siekianti organizacija „Vivienne Foundation“, įkurta V. Westwood, jos sūnaus ir anūkės, oficialiai pradės veikti 2023 m., plėtojant fondo veiklą bus siekiama tęsti Vivienne pradėtus darbus.
Vivienne buvo viena ryškiausių, drąsiausių ir nenuspėjamiausių mados pasaulio moterų.
„This woman was once a punk“ (liet. „Ši moteris kažkada pankavo“), – skelbė 1989 metų balandžio mėnesio „Tatler“ viršelis. Iš jo žvelgė tuometė Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Margaret Thatcher. Tik... Iš tiesų, protesto viršeliui pozavo į geležinę ledi įsikūnijusi, net jai siūtą, tik taip ir neatsiimtą, kostiumėlį vilkinti Vivienne Westwood. Moteris, kuri niekada nenustojo pankuoti.
Būsima „pankų motina“ Vivienne Isabel Swire gimė 1941 metų balandžio 8 dieną nedideliame Derbišyro grafystės miestelyje, kaip ir daugelis šios subkultūros atstovų –neturtingoje darbininkų šeimoje. Kai Vivienne buvo septyniolika, šeima persikraustė į Londono priemiestį Harlou. Čia Viv bandė studijuoti juvelyriką meno mokykloje, tačiau jau po pirmojo semestro metė mokslus, nes neįsivaizdavo, kaip „paprasta darbininkų klasės mergaitė galėtų išgyventi meno pasaulyje“. Tad įsidarbino fabrike ir ėmė studijuoti edukologiją, tik štai traukos kūrybai nenugalėjo.
Jau būdama pradinių klasių mokytoja gamino papuošalus ir prekiavo jais Portobelo turguje, o suknelę pirmosioms, 1961 metais įvykusioms, vestuvėms su fabriko darbininku Dereku Westwoodu pasisiuvo pati. Netrukus jiems gimė sūnus Benas (Benjaminas Westwoodas, fetišo fotografas ir dizaineris), tačiau ir paprasta priemiesčio namų šeimininke Vivienne netapo – netrukus jos gyvenime pasirodė meno studentas ir būsimas „Sex Pistols“ vadybininkas Malcolmas McLarenas, tapęs jos gyvenimo ir verslo partneriu, įkvėpėju ir provokatoriumi. Būtent jis įtikino Vivienne nusikirpti ilgus kaštoninius plaukus, juos nusišviesinti ir sušiaušti į pašėlusią šukuoseną, daug anksčiau nei ją išpopuliarino Davido Bowie Ziggis Stardustas. 1967 metais jiems gimė sūnus Josephas (Josephas Corré, britų verslininkas ir aktyvistas, vienas „Agent Provocateur“ įkūrėjų), o 1971 metais antrasis kūdikis – garsioji įrašų, rūbų ir aksesuarų parduotuvė „Kings Roudo 430“.
Nei Vivienne, nei Malcolmo neįkvėpė tuomet vis dar populiari hipių estetika – juos labiau domino maištas ir šeštojo dešimtmečio mada. Iš pradžių „Let it Rock“ pavadintoje parduotuvėje pora prekiavo Viv siūtais Teddy boy stiliaus rūbais, vėliau dizainerės dėmesį patraukė baikerių drabužiai, užtrauktukai ir oda – parduotuvę pervadino „Too Fast to Live Too Young to Die“. Čia Viv ir Malcomas pardavinėjo ir į mados istoriją įėjusius marškinėlius su provokuojančiais užrašais bei atvaizdais: karaliene Elžbieta II žiogeliu perverta lūpa, svastikomis, krūtimis. Už nepadorumą buvo patraukti teisinėn atsakomybėn, dar kartą pakeitė parduotuvės pavadinimą į „Sex“ ir ėmė kurti dar drąsesnius drabužius, kuriuos pamėgo fetišistai, prostitutės ir itin drąsus jaunimas. Prie jų išpopuliarėjimo tarp pastarųjų daug prisidėjo „Sex Pistols“ nariai, mielai dėvėję Vivienne ir Malcolmo drabužius koncertuose. Parduotuvė tapo pankų kultūros traukos centru, Viv ir Malcolmas – įtakingais šios subkultūros veikėjais ir „panko krikštatėviais“, o įžūlūs ir agresyvūs modeliai – populiaria mados tendencija.
Ištrauka iš straipsnio „Ekstravagantiškoji Vivienne Westwood - moteris, kuri niekada nenustojo pankuoti“. Visą tekstą rasite ČIA.