Ypatingi papuošalai: laikas atkreipti dėmesį į vintažinę garsių mados namų bižuteriją
„Suradus kažką labai ypatingo, man net rankos dreba iš laimės“, – apie savo trylika metų neblėstančią aistrą antikvariniams papuošalams „Laura Antiques Fine Jewellery“ savininkė Laura Žvinakevičienė galėtų pasakoti nesustodama. Šimtus ypatingų istorijų ji yra papasakojusi savo ištikimam bičiuliui Juozui Statkevičiui, tad nenuostabu, kad šis interviu – tai dviejų draugų, kolegų ir aistringų žmonių pokalbis apie amžinus moterų draugus – papuošalus.
Moterys nešioja papuošalus nuo seniausių laikų iki dabar – švenčių proga, kasdien. O kaip Tu? Ar minkydama mėsos faršą nusiimi savo deimantus?
Norėdama pasimėgauti savo gražiausiais papuošalais tikrai nelaukiu ypatingų progų. Aš tiesiog nešioju deimantus kiekvieną dieną ir nenusiimu nei minkydama faršą, nei persodindama gėles. O kas jiems atsitiks? Taip ir patiekalas pasigamina skaniau, ir gėlės žydi geriau!
Papuošalai suteikia moteriai pasitikėjimo savimi ir stiprybės, todėl jie visada turi būti kartu ir gyventi gyvenimą. Tai neatsiejama elegantiškos moters dalis ir jai derėtų turėti jų daug – įvairioms nuotaikoms ir rūbų deriniams. Nepamirškite, kad grožis įkvepia ir verčia judėti pirmyn. Nelaikykite deimantų dėžutėse ir nebijokite sužibėti nešdama šiukšles ar eidama į parduotuvę. Papuošalai ir yra tam, kad juos nešiotumėte.
Dabartinė pandemija puikiai įrodė, kad reikia gyventi čia ir dabar. Vieną dieną gali kažkur išeiti, kitą dieną jau sėdi uždarytas namie. Tačiau net ir tokiomis sudėtingomis sąlygomis nereikia prarasti ūpo ir apsileisti. Pažiūrėkite, pokariu, tokiu sudėtingu metu, moterys vis tiek stengėsi atrodyti nepriekaištingai. Darė šukuosenas, nešiojo skrybėlaites, sunkmečiu neturėdamos pėdkelnių netgi piešė pieštuku siūlę nugarinėje kojų pusėje, jos dažė lūpas raudonai, stilingai šukavosi, nešiojo sukneles, dabinosi papuošalais. Niekas jų nesustabdė.
Kodėl niekas nebijo nežinia kam priklausiusio namo ar močiutės palikimo, o baiminasi senovinių juvelyrikos dirbinių, nors jie visą gyvenimą buvo labai branginami ir net nenešiojami?
Labai geras klausimas! Man labai keista, kad vis dar daug žmonių baiminasi senovinių papuošalų ir klausinėja apie jų energijas. Niekaip nesuprantu, kodėl taip yra. Visa tai atrodo labai paradoksaliai. Juk daugiau nei pusė Lietuvos važinėja naudotais automobiliais iš užsienio, gyvena kažkam prieš tai priklausiusiuose butuose, o kokio didumo eilės driekiasi prie „Humanos“ ir kažkodėl niekas nejaučia nieko blogo. O štai senovinis žiedas, galbūt pragulėjęs seife ar dėžutėje, sulaukia daugybės klausimų dėl kažkokios išmanytos energijos. Atrodo, gyvename XXI amžiuje, bet vis dar esame kaustomi viduramžiškų prietarų.
Londone Viktorijos ir Alberto muziejuje esanti įspūdinga papuošalų ekspozicija man kėlė vien nuostabą. Aš grožėjausi tais dirbiniais ir norėjau daugelį jų turėti savo kolekcijoje. Juk galimybė įsigyti ir nešioti muziejinio lygio vertybę yra didžiulis džiaugsmas ir privilegija. Turime to paties laikotarpio ir stilistikos medalioną, koks puikuojasi Metropolitano muziejuje. Juozai, tu jau daugiau kaip 30 metų stengiesi mus šviesti apie pasaulinio lygio madas, ir tas procesas Lietuvoje vyksta. Manau, manęs laukia panaši misija. Prireiks tikrai nemažai laiko, kol išsklaidysiu mitus. Kol kas, deja, bet kasdien sulaukiu bent vieno klausimo apie jų energiją.
Esi juvelyrikos profesionalė ir Tavo liukso butike yra daug retų papuošalų iš didžiųjų pasaulio sostinių. Ar lietuviai vertina ir supranta, ką parduodi?
Į butiką užsuka labai daug įvairių žmonių. Vieni visai nesupranta, ką aš čia pardavinėju ir net klausia, ar pati viską pagaminau. Truputėlį ir liūdna, ir juokinga, kai stokodami žinių jie nesupranta, kokius retus papuošalus mes siūlome. Vis dėlto pastebėjau, kad dauguma mūsų klientų – apsiskaitę ir išprusę žmonės, kurie vertina meno ir kultūros pasaulį. O kurie nelabai supranta, mes visada pasiruošę atskleisti šį magišką pasaulį. Visada stengiamės žmones edukuoti ir plėsti akiratį, jei tik šie yra tam atviri.
Kita grupė žmonių labai vertina antikvarinius papuošalus. Juolab kad tai daugeliui prieinama prabanga. Jie noriai domisi „naujienomis“, džiaugiasi kartu su mumis atradimais ir gaunamais komplimentais. Labai myliu savo nuolatinius klientus. Man smagiausia, kad jie užsuka ne tik kažką įsigyti, bet ir mus aplankyti. Visada norėjau sukurti tokią atmosferą, kad žmogus jaustųsi jaukiai ir norėtų grįžti dar ir dar.
Įdomiausia, kad itin daug komplimentų sulaukiu iš turistų, atvykstančių iš Prancūzijos, Italijos, Anglijos, Amerikos, kur antikvarinių papuošalų kultūra yra labai stipri. Juos maloniai stebina dirbinių pasiūla ir įspūdinga aplinka. Sulaukiu daug atsiliepimų, kad čia visai kaip Paryžiuje ar Londone. Tavo kurtas interjeras, Juozai, atima žadą visiems. O kaskart vis kitokia mūsų lango vitrina pritraukia daug smalsuolių. Praėjusią vasarą auginome pomidorus ir net sulaukėme derliaus! Prisipažinsiu, kad iš pradžių žiūrėjau į tai kiek skeptiškai. Bet, žinai, iš tiesų atsibodo saldybės ir gėlytės. Tie nokstantys pomidorai prabangiame interjere sulaukė kaip niekad daug dėmesio ir šypsenų.
Dažnas į butiką užsukęs žmogus pasidžiaugia, kad pas mus jaučiasi kaip muziejuje ir juokais sako, kad turėtume imti mokestį už įėjimą. Juokas juokais, bet gal tai ir gera mintis. Juk galime pasigirti ne tik akį prikaustančiu interjeru, bet ir retais XIX amžiaus papuošalais.
Kai klientės nežino, ką rinktis, ar paskatini jas spontaniškai, remdamasi intuicija? Ar kaip profesionalė išrenki, kas būtent konkrečiai klientei tiktų?
Siekiu, kad klientas liktų laimingas. Galėčiau įsiūlyti daug dalykų, bet kas iš to? Žmogus pasijus apgautas, nusivylęs ir daugiau niekada nebegrįš. To aš tikrai nenoriu. Esu sąžininga su savo klientais. Jei matau, kad žmogui papuošalas visai netinka, tai ir pasakau. Per trylika metų šioje srityje, manau, jau esu pakankamai išlavinusi akį. Labai aiškiai matau, kas kam tinka ir kas – ne.
Gana dažnai pasitaiko situacija, kai aukšta moteris ilgiausiais pirštais renkasi minimalistinio dizaino žiedą su vos vos matomu akmenuku. Tai yra labai blogai! Juk taip mes akcentuojame rankos masyvumą ir galiausiai toks žiedas visai nepuošia rankos.
Renkantis papuošalą reikia išmanyti daug niuansų: nuo žmogaus spalvinio tipo iki proporcijų pajautimo. Pasakysiu paprastai – kas tinka Onutei, nebūtinai tiks Marytei. Papuošalas pirmiausia turi organiškai įsilieti į visumą, puošti, kažką sakyti apie mus, pabrėžti charakterio bruožus ir paryškinti asmenybę. Mums reikia būti drąsiems ir pasitikėti profesionalais.
Renkantis papuošalą reikia išmanyti daug niuansų: nuo žmogaus spalvinio tipo iki proporcijų pajautimo. Papuošalas pirmiausia turi organiškai įsilieti į visumą, puošti, kažką sakyti apie mus, pabrėžti charakterio bruožus ir paryškinti asmenybę.
Prisidėjai prie mano naujausios kolekcijos pristatymo. Kokia tau pasirodė aukštosios mados virtuvė? Ar pritaikai jos niuansus ir dirbdama su klientais?
Juozai, bendradarbiaujame jau ne pirmus metus ir tai mums yra labai įdomi ir naudinga patirtis. Pati savo kailiu patyriau, kas yra aukštosios mados pristatymai ir pasiruošimai jiems. Mažai kas žino, kiek daug sunkumų iškyla norint pasiekti tobulą rezultatą.
Kai žmonės kalba apie madą, dažniausiai galvoja tik apie rūbus, bet aksesuarai yra ta vyšnaitė, užbaigianti bet kurį įvaizdį. Per Tavo kolekcijos pristatymą kartu kūrėme ir derinome modeliams papuošalus. Tai nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Vien tik atrinkti reikiamas spalvas jau – nemenkas iššūkis.
Patirtis rengiantis kolekcijų pristatymams man yra neįkainojama. Išmokstu matyti moteris kitaip ir pastebėti niuansus, kurie padeda įvertinti bendrą vaizdą – siluetą, formą, iš dalies net charakterį. Tada lengviau galiu parinkti ir pritaikyti papuošalus individualiai kiekvienai savo klientei, atsižvelgdama į daugybę jos bruožų. Pavyzdžiui, apvalesnių formų moteriai siūlau matuotis griežtesnių formų, „art deco“ stiliaus papuošalus. Tačiau vieno recepto nėra, kartais teorija ir praktika stipriai skiriasi. Jei užsuksite į mūsų parduotuvę, būtinai surasime jums tinkamiausią variantą. Regis, tai tik detalės, bet jos labai svarbios, kad pasiektume reikiamą pusiausvyrą.
Esi elegantiška jauna moteris, ant Tavęs visada matau nuostabius derinius, kurių norėtų kiekviena ar bent svajoja? Ar moterys beždžioniauja?
Man patinka eklektika, manau, tai yra šiuolaikiška, bet to, man tinka. Įvairūs stiliai taip pat gali sudaryti harmoningą visumą. Nešioju skirtingų stilių papuošalus norėdama parodyti, kaip juos galima pritaikyti šiuolaikiniame stiliuje. Klientės, pamačiusios nustemba, kad senoviniai papuošalai gali atrodyti taip gerai. Dažnai nutinka, kad nuimu juos tiesiog nuo savęs ir parduodu.
Daug žurnalų fotosesijų šiuo metu neapsieina be mūsų papuošalų. Stilistai renkasi mus, nes šiuo metu Lietuvoje esame vienintelė tokia parduotuvė, kuri gali pasiūlyti didžiausią vintažinių ir antikvarinių papuošalų pasirinkimą.
Neįprasto dizaino papuošalai ir jų deriniai atrodo tikrai efektingai. Pavyzdžiui, kai vienoje jų pozavai užsidėjęs daugybę grandinių su didinamaisiais stiklais ir kryžiais, butiką užplūdo nemažai norinčiųjų lygiai tokių pat. Mokytis iš geriausiųjų yra puiku, bet nereikia pamiršti savitumo.
Butike identiško papuošalo nerasite. Teks improvizuoti ir išsirinkti ką nors panašaus. Tik ar tas dirbinys jums tiks, kitas klausimas. Tai priklauso nuo daugybės aspektų, net, pavyzdžiui, kalbant apie auskarus – nuo pačios ausies formos ir įvėrimo aukščio. Tad visada labai svarbu papuošalą matuotis.
„L’Officiel Lithuania“ žurnale daug šiuolaikinių papuošalų. Ką patartum skaitytojoms rinktis būtent šiandien?
Tikrumą ir išskirtinumą. Būkime įdomios!
Dabar visas pasaulis išprotėjęs dėl vintažo ir tvarios mados. Pavyzdžiui, ikoniškoji „Vogue“ redaktorė Anna Wintour neišeina iš namų be vintažinių ar antikvarinių „riviera“ stiliaus kaklo papuošalų.
Šiandien reikėtų atkreipti dėmesį į vintažinę garsių mados namų bižuteriją, kurios vertė su metais tik auga. Masyvūs prisegami auskarai ar kaklo papuošalas yra puikus pasirinkimas, jei norite palikti įspūdį. Man apmaudu, kad vis dar neprisijaukiname segės, kuri yra labai universalus karališkųjų šeimų pamėgtas aksesuaras. Jos įsegimo variantų yra begalė, tereikia pasitelkti fantaziją.
Ypatingi yra Georgian, Victorian, Edwardian, „art deco“, „Art Nouveau“ laikotarpių juvelyriniai dirbiniai. Epochinių papuošalų surasti darosi vis sudėtingiau, nes jų yra tiek, kiek tuo metu buvo pagaminta. Ilgainiui jie nusės į muziejus ir privačias kolekcijas. Tad kol dar nevėlu, reikėtų pasinaudoti proga turėti kažką tikrai vertingo sau.
Jei norite sulaukti daugybės komplimentų, rinkitės papuošalus su rožiniu ar senovinio šlifavimo deimantais. Jie apdirbti rankomis, todėl visi yra skirtingi ir unikalūs. Įsigijusi žiedą su tokiu brangakmeniu, būsite vienintelė pasaulyje. Argi tai nevilioja?
Visada geriau rinktis papuošalus su pagrindiniais brangakmeniais: deimantu, safyru, smaragdu, rubinu. Ateityje dėl senkančių išteklių jų paprasčiausiai nebeliks. Turėsime džiaugtis užaugintais laboratorijose.
Šiandien reikėtų atkreipti dėmesį į vintažinę garsių mados namų bižuteriją, kurios vertė su metais tik auga. Masyvūs prisegami auskarai ar kaklo papuošalas yra puikus pasirinkimas, jei norite palikti įspūdį.
Ar esi išprotėjusi dėl papuošalų gerąja to žodžio prasme?
Dar ir kaip! Jaučiu meilę papuošalams nuo vaikystės. Ir nors iš pradžių savo gyvenimą siejau su kita sritimi, dabar man visiškai aišku, kad einu teisinga kryptimi.
Tas ieškojimas, tas adrenalinas atrasti vienintelį papuošalą, kurį esu mačiusi tik meno albumuose ar muziejuje, mane labai jaudina. Kiekvieną kartą vykstant į įvairių šalių aukcionus ir antikvaro parduotuves būna labai smalsu. Suradus kažką labai ypatingo, man net rankos dreba iš laimės. Noriu pasiūlyti savo klientui tą vienintelį ir nepakartojamą papuošalą. Man be galo smagu puošti kitus ir matyti juos laimingus, švytinčius bei tęsiančius ypatingo papuošalo istoriją. Dar maloniau, kai žmonės taip pamėgsta įsigytą papuošalą, kad nebegali su juo skirtis.
Artėja Kalėdos, žmonės perka savo artimiesiems kojines, knygas, žvakes, kvepalus. O kaip yra dėl papuošalų? Ką dažniausiai renkasi dovanoms?
Kalėdiniu laikotarpiu būna tikrai karšta. Žmonės ir pas mus intensyviai ieško dovanų. Tarp jų būna ir žavios smulkmenėlės, ir brangesni papuošalai. Renkasi labai įvairiai. Galbūt populiariausi yra žiedai, pakabukai, auskarai, vintažinė bižuterija. Kiek rečiau ieško dovanoms apyrankių ir segių. Vyrams dažniausiai perkamos vardinės sąsagos, įdomūs kaklo papuošalai. Būna ir taip, kad žmonės iš anksto apžiūri papuošalą ir išsako savo norus Kalėdų Seneliui. Būna visaip. Papuošalas yra labai graži, šilta ir jauki dovana. O jei jis dar turi ir išliekamąją vertę, tai yra fantastika. Puoškimės ir puoškime kitus, nes gyvenimas yra tik vienas.
Ir noriu papasakoti trumpą istoriją. Turėjome nuostabią apyrankę su smaragdais, ant kurios kitoje pusėje juvelyro buvo prancūziškai iškalta: „Kalėdų proga mamai 1822 m.“ Papuošalai pergyveno ir mamą, ir karą – jie gyvena toliau. Linkiu, kad ir jūsų dovanos būtų prasmingos ir išliktų ilgus metus!