Vyrai

Karolis Inokaitis: modelių standartai šiandien nebėra tokie griežti, o galimybių - daugiau

Vienas labiausiai pripažintų šalies modelių Karolis Inokaitis (@tetervinas) modelio karjeros skonį paragavo vos penkiolikos, o šiandien šiame amplua sėkmingai sukasi jau trylika metų.

Aurimo Škimelio nuotr.
Aurimo Škimelio nuotr.

Dėmesį prikaustanti išvaizda, stilius ir ryžtingas charakteris leido jam pasiekti tai, apie ką pasvajoja daugelis manekenų ir šios industrijos entuziastų, – ne tik pabūti mados dalimi už uždarų užuolaidų, bet ir svečio kėdėje stebėti Dior, Valentino, Ami Paris mados namų šou šalia įtakingiausių industrijos žvaigždžių. 

Dabar jo klientų sąraše puikuojasi ne tik prabangūs vardai, bet ir tarp jaunimo puikiai atpažįstami gatvės prekių ženklai – ir visa tai nebe iš modelio, o socialinių tinklų duonos. Ar galime sakyti, kad nuo modelio iki įtakingo mados turinio kūrėjo – tik vienas žingsnis? 

Karoli, papasakok apie savo vaikystę. Kuo tada norėjai „būti užaugęs“? Ar jau tuomet svajojai apie modelio karjerą?

Augau Klaipėdoje, o kaip ir dauguma vaikų, užaugusių mieste, vaikystę praleidau daugiabučių kiemuose žaisdamas su kiemo draugais. Nors visada buvau gana aktyvus vaikas, dažnai užsidarydavau savo kambaryje ir be paliovos piešdavau... Jau nuo labai ankstyvo amžiaus turėjau potraukį prie menų, todėl pastūmėtas mamos įstojau į Eduardo Balsio menų mokyklą. Tada supratau, kad savo gyvenimą noriu sieti būtent su kūrybine veikla. 

Baigęs mokyklą, sykiu ir modeliaudamas, įstojau į Vilniaus dizaino kolegiją, kurioje studijavau kūrybinių industrijų dizainą, norėdamas iš arčiau susipažinti su kūrybos virtuve. Dabar šias žinias panaudoju kurdamas ir planuodamas savo turinį socialiniuose tinkluose. 

Mados industrijoje sukiesi trylika metų. Kiek, tavo akimis, per šį nemažą laiko tarpsnį pasikeitė modelių rinka, o ir pats mados pasaulis? Ar dabar tapti modeliu yra lengviau, o gal kaip tik sunkiau? 

Kai pradėjau modelio karjerą, mados industrijoje vis dar labai tvirtai vyravo liekno kūno kultas, todėl, pavyzdžiui, apie plius dydžio moteris, žingsniuojančias podiumu, nebuvo nė kalbos. Šiomis dienomis mados pasaulyje galima sutikti kur kas daugiau įvairių kūno formų modelių. Standartai nebėra tokie griežti, todėl, manau, tie, kam prieš dešimt metų modelių agentūros būtų uždariusios duris, šiandien turi kur kas daugiau galimybių.

blazer coat jacket formal wear suit city street urban neighborhood person
Moeez Ali nuotr.

O kaip pasikeitė šie standartai kalbant apie vyrus?

Vyrų modelių jau tada niekas su metru nematuodavo, todėl atrankose, deja, jiems visada buvo lengviau. Žinoma, visa tai priklauso nuo agentūros ir šalies, kurioje tuo metu dirbi, – kiekvienoje jų skirtingi standartai: vieniems reikia itin liesų, o kitiems labiau pasportavusių manekenų, šiandien – ir apkūnesnių, vyresnio amžiaus vyrų.

O ką svarbiausio per šiuos kelerius metus išmokai apie save? 

Ankstyvas modelio darbas gana stipriai užgrūdino ir privertė anksti subręsti. Kai būdamas penkiolikos vienas išvykau į Milaną, supratau, kad šis darbas yra kur kas sunkesnis, nei įsivaizdavau, o ir ne viskas taip linksma ir lengva, kaip įprasta manyti. Kai per dieną visiškai nepažįstamame mieste, kuriame visi kalba svetima kalba, aplankai dešimtis atrankų, iš kurių visi atsakymai būna „ne“, – tampa sunku atsikelti kitą rytą ir vėl viską pradėti iš naujo.

Manau, visos šios patirtys mane išmokė savarankiškumo, darbo etikos ir stiprybės niekada nenuleisti rankų, nes norint ko nors pasiekti svarbiausia kryptingai dirbti. Tuo vadovaujuosi ir dirbdamas mados turinio socialiniuose tinkluose kūrėju. Kai dirbi „sau“, labai lengva pamesti discipliną, tačiau jos laikymasis yra vienintelis būdas tobulėti savo profesijoje. 

Ar tiesa, kad šiandien dažnai prekių ženklai modelius renkasi ne tik pagal išvaizdą, talentą, asmenybę, bet ir „Instagram“ sekėjų skaičių? 

Socialiniai tinklai, iš vienos pusės, kiek iškreipė modelių rinką, tačiau kiekvienas prekės ženklas turi savo viziją ir strategiją, kuri jam pasiteisina. Dažnai pasitaiko tų, kurie samdo jau žinomus turinio kūrėjus naujoms reklaminėms kampanijoms, kad pritrauktų daugiau dėmesio pačiam prekės ženklui. Tačiau dar niekada neteko atėjus į atranką išgirsti klausimo „kiek turi sekėjų „Instagram“?“. Geriausiu pavyzdžiu galėtų būti viena sėkmingiausių lietuvių modelių Edita Vilkevičiūtė – ji juk visai neturi „Instagram“. Manau, labai svarbu atskirti modelio ir turinio kūrėjo darbą, nes tai nėra tas pats. Modelio karjeroje didžiausias pliusas turint didelį sekėjų skaičių yra tai, kad padidina galimybę būti pastebėtam agentūrų ar potencialių klientų.

formal wear suit person standing necklace adult male man shoe villa
Alfonso Catalano nuotr.

Ar galėtum įvardyti labiausiai pasisekusią ir nepasisekusią patirtį per savo karjeros metus? Tokią, kurią šiandien laikytum kaip vieną didžiausių savo pasiekimų, ir tokią, kurią norėtum visai iš atminties ištrinti?

Savo didžiausiu laimėjimu šiuo metu laikyčiau darbą, kurį man atnešė pažintys ir socialiniai tinklai. Nors modelio karjeroje fotografavausi žymiems mados namams, žurnalams, net teko atsidurti ant knygos viršelio (nors tai buvo pasiūlymas labiau iš „Instagram“), šiuo metu didžiausiu asmeniniu pasiekimu įvardyčiau tai, kad dėl „Instagram“ dirbu su visame pasaulyje žinomais mados namais, tokiais kaip Prada, Dior, Chanel, YSL, Ami Paris, Valentino ir esu kviečiamas į jų mados šou nebe tik kaip modelis (šypsosi). Blogų nutikimų nebeatsimenu arba jų buvo labai mažai. Nesifokusuoju į tai. 

Kaip vertini tokias galimybes?

Dirbant modeliu, daugiausia bendraujama su fotografais ar asistentais fotosesijose, kurie paprastai neturi nieko bendro su viešųjų ryšių žmonėmis, atsakingais už kvietimus į šou. Socialiniai tinklai atvėrė visai kitas galimybes ir leido susipažinti su kita mados industrijos puse, kurios negali pamatyti dirbdamas modeliu. 

Užsiminei, kad teko atsidurti net ant knygos viršelio. Papasakok apie tai plačiau.

Per „Instagram“ su manimi susisiekė viena mergina iš Turkijos ir paprašė leidimo savo knygos viršeliui panaudoti mano nuotrauką. Nežiūrėjau į tai rimtai, todėl iš karto sutikau, net nepasirašęs jokios sutarties. Po kiek laiko į mano namus buvo pristatyta daugybė knygų su mano atvaizdu ant viršelio. Akimirką net sustingau (juokiasi). Vėliau sulaukiau ir pasiūlymo atvykti į knygų mugę tų knygų pasirašyti. Kompanija sutiko apmokėti ne tik mano, bet ir mano draugės kelionės išlaidas. Mums buvo vos devyniolika, net nelabai supratome, kokiu tikslu ten važiuojame, tačiau tik atvykus manęs jau laukė minia gerbėjų. Pasirodo, knyga sulaukė didelio pasisekimo, o dėl jos mane net ėmė atpažinti gatvėje. Pamaniau, kodėl iš šios avantiūros neišpešti daugiau naudos, todėl pasirašinėdamas palikau savo „Instagram“ vardą. Taip mano sekėjų skaičius nuo 8 tūkstančių paaugo iki 20 tūkstančių (juokiasi).

Akivaizdu, esi aktyvus socialinių tinklų dalyvis, tačiau ar pats „Instagram“ jau laikai savo darbu ir pajamų šaltiniu, ar labiau kaip papildomą priemonę išreikšti save? Kiek šiuo metu laiko skiri modelio darbui? 

Modelio darbui šiuo metu skiriu labai mažai laiko, jaučiuosi šioje srityje išsisėmęs ir pastebėjau, kad kuo toliau, tuo mažiau man šis darbas teikia malonumo. Net 95 proc. savo dabartinio laiko skiriu socialiniams tinklams ir turinio kūrimui. Nuo pat vaikystės svajojau apie kūrybinį darbą, o turinio kūrimas man leidžia kur kas labiau atsiskleisti ir įgyvendinti savo idėjas visomis prasmėmis. Čia yra daugiau laisvės ir kūrybiškumo.

O koks iki šiol per socialinius tinklus gautas projektas tau buvo įsimintiniausias ir kodėl?

Be abejonės, sausio mėnesį vykęs Ami Paris šou Paryžiuje. Tai buvo pirmas kartas, kai dalyvavau tokio lygio renginyje ne kaip modelis, o svečias. Visas anksčiau nepatirtas toks dėmesys – nuo privataus vairuotojo iki skrydžių pirmąja klase – padarė man didelį įspūdį, nes modelių industrijoje niekas tavęs taip nelepina. Būtent šis įvykis buvo mano naujo kelio pradžia.

Ar Milanas – tavo svajonių miestas? 

Milanas tikrai nėra mano svajonių miestas, bet šiuo metu tai yra patogiausia vieta, iš kurios galiu dirbti, keliauti ir megzti santykius. Šį miestą sąmoningai pasirinkau dėl mažos konkurencijos. Nors mados savaitės metu miestas yra pilnutėlis nuomonės formuotojų, jai pasibaigus vietinių kūrėjų lieka išties mažai. 

Norint rimčiau įsilieti į mados industriją, labai svarbu „bazuotis“ didžiausiose mados sostinėse – Paryžiuje, Niujorke arba Milane. Kol kas dar planuoju pagyventi čia, o tuomet kelti sparnus į Paryžių arba Niujorką. 

coat formal wear suit city metropolis car adult male man person
Moeez Ali nuotr.

Koks Karolis yra už telefono ekrano ir žurnalų puslapių? Kokių hobių turi?

Esu labai paprastas ir linksmas, nors tarp svetimų žmonių esu gana drovus. Kažkas yra sakęs, kad dažnai atrodau „pasikėlęs“, nors man tiesiog reikia laiko priprasti prie naujų žmonių, aplinkos. Dabar esu daug drąsesnis ir komunikabilesnis nepažįstamoje aplinkoje, tačiau prieš keletą metų man būdavo labai sudėtinga prieiti prie nepažįstamo žmogaus ir jį užkalbinti. Jei tiksliau, savų draugų apsuptyje esu ekstravertas, o tarp nepažįstamų – intravertas (juokiasi). 

Mėgstu keliauti, žiūrėti gerus filmus, skaityti knygas, kokybiškai leisti laiką su draugais, o kartais visai nieko neveikti. Net ir mano darbas – turinio kūrimas – man yra kaip laisvalaikis. 

Ar daug pinigų išleidi drabužiams? O gal rengiesi tik iš bendradarbiavimo su prekių ženklais? Kaip apibūdintum savo stilių?

Drabužių perku tikrai nedaug, nes didžioji dalis mano spintos yra būtent iš bendradarbiavimo. Esu dėl to labai dėkingas. Apskritai, žinau pinigų vertę ir per daug neišlaidauju nereikalingiems daiktams. Daugiausia jų išleidžiu kokybiškam maistui, kelionėms, patirtims, kurios augina kaip asmenybę. Tai investicija į save.

Kalbant apie stilių, labiausiai mėgstu derinti klasikinį, minimalistinį ir laikui nepavaldų stilių su tuometėmis vyraujančiomis tendencijomis. Be to, labiau mėgstu unikalius vintažinius daiktus nei prabangių mados namų drabužius. 

Esi ne tik išvaizdus ir stilingas, bet ir rūpiniesi savo odos grožiu. Kiek tau pačiam svarbi išvaizda?

Odos priežiūra yra mano kasdienės rutinos dalis, man tai tarsi meditacija po dienos darbų. Kadangi mano specialybė reikalauja atrodyti reprezentatyviai, žinoma, kad mano išvaizda man yra svarbi, tačiau nesu jos apsėstas ir prie veidrodžio nepraleidžiu pusę dienos. Manau, kad kiekvienas privalome prisižiūrėti, nesvarbu, kokias pareigas einame. 

Kokius ritualus kasdien stengiesi puoselėti?

Miegu bent iki 9 valandos, o rytus visada pradedu su kava – tai vieninteliai dalykai, kurie mano rutinoje nesikeičia. O šiaip kiekvienos dienos eiga gali būti labai skirtinga. 

handrail staircase formal wear suit coat adult male man person jacket
Moeez Ali nuotr.

Koks yra tavo gyvenimo moto? Jei tiksliau, kokiais žodžiais, mintimis gyveni šiuo metu?

„Užmik su svajone, kelkis su tikslu.“ Ir taip kasdien. Daug svajoju, manifestuoju ir palengva judu jų link. Mane nuo mažens mokė, kad nieko nėra neįmanomo. Jeigu ko nors nori, turi apie tai daug galvoti – įsivaizduoti, kad tai jau turi, kad to jau pasiekei, o daug apie tai mąstant kasdien dirbti ir po mažą žingsnelį priartėti prie tikslo.

Socialinėje erdvėje nevengi išsakyti savo minčių apie mentalinę sveikatą ir kalbėti apie tikrą, nesuvaidintą gyvenimo pusę, kuri, deja, dažnai internete yra nematoma. Ką tau reiškia emocinė sveikata? Ar „Instagram“ gali būti įrankis edukuoti šia tema, ar tai tėra tik šių dienų iliuzija? 

Man emocinė sveikata yra labai svarbi. Tikiu, kad „Instagram“ gali būti vieta, kurioje žmonės gali rasti pagalbos šiais klausimais, tačiau svarbiausia atsirinkti profilius, kuriuos seki, pajausti ir atpažinti savo emocijas, kurios aplanko peržiūrėjus vienus ar kitus profilius. Jei emocijos neigiamos, gal tiesiog neverta daugiau to žmogaus sekti. 

Dažnai save pagaunu, kaip nesąmoningai pradedu save lyginti su, mano akimis, geriausiais šioje rinkoje, nors žinau, kad tai nėra sveika. Svarbu nuolat sau priminti, kad mes matome tik rezultatą, tik geriausias nuotraukas, o kas lieka už kadro – nė nenutuokiame. 

Kurioje kitoje srityje nei mada dar galėtum matyti save? Ar kada pagalvojai, kas, jei ne modelio darbas, socialiniai tinklai?

Tikriausiai daugiau dėmesio pradėčiau skirti menui, tapybai, grafikai, fotografijai... Nuo kūrybos tikrai nenutolčiau. Vis dėlto, mados industrija mane vis dar labai žavi, turiu joje daug patirties ir kontaktų, todėl kardinaliai keisti savo darbo neplanuoju, nors vis dažniau pamąstau apie savo asmeninį prekės ženklą.

Ką iš savo patirties patartum visiems, šiuo metu siekiantiems modelio darbo? Kaip tam pasiruošti? Galbūt yra klaidų, kurių pats niekada nekartotum?

Nors atrodo, kad modelio darbe pagrindas yra išvaizda, jos tikrai neužtenka. Išorinis grožis gali suteikti tam tikras galimybes, bet tik vidiniu grožiu, požiūriu į gyvenimą ir darbu gali tas galimybes išnaudoti. Vienas svarbiausių dalykų yra nuoširdus ir mandagus bendravimas. Nors mados industrija atrodo didelė, joje dažnai sutiksi tuos pačius klientus, fotografus ar agentus, todėl labai svarbu palikti gerą įspūdį. Būkite pasiruošę atkakliai dirbti ir išlikti atviri tobulėjimui. Modelio karjera gali būti sunki ir varginanti, bet su pasiryžimu ir tvirta darbo disciplina galima pasiekti išsikeltų tikslų. 

Rekomenduojame